
Употребата на тютюн се оказа с 9000 годинна по-ранна от известното досега
Пещерните хора са ползвали тютюн
Откритие в САЩ показва, че порокът е бил достъпен още преди 12 000 години
/ брой: 196
Американски археолози "състариха" употребата на тютюн от хората, съобщи Ройтерс. Открития направени в лагер на праисторически хора в пустинята на Голямото солено езеро в щата Юта показват, че още преди 12 300 години ловци номади са употребявали тютюн като или са пушили листата, или са дъвчели семената на тютюна.
Археолози са намерили в огнището четири овъглени семена от див тютюн, каменни върхове на копия и 2000 кости, основно патешки. Досега най-ранната документирана следа за употребата на тютюн бе пепел, открита в лула на 3300 години в Алабама, припомня "Дарик нюз".
В огнището са били намерени още парчета от овъглена върбова дървесина. Именно анализът на дървото помогнал да се определи възрастта на находката. Според авторите на изследването от всички упойващи растения, които хората са използвали, именно тютюна е оказвал най-голямо социално и икономическо въздействие. Тютюнът често е имал свещени, церемониални или медицински роли за обществата на маите и другите коренни американски народи, а е и спомогнал за развитието на американската колониална икономика.
Изследователите смятат, че по-нататъшните проучвания ще позволят да се установи как е протичал процесът по използването и култивирането на тютюна.
Употребата на тютюна сред коренното население на Новия свят се разпространява бързо по света, след като европейците пристигат в Америка преди повече от пет века. Днес употребата на тютюн предизвиква глобална здравна криза, с 1,3 милиарда потребители по света и над 8 милиона смъртни случая на планетата годишно, предизвикани от употребата му, сочат данни на Световната здравна организация.