23 Юли 2025сряда15:34 ч.

Участниците в анкетата дават преобладаващо негативна оценка както за състоянието на бизнес климата, така и за състоянието на фирмите им, обяви Митрев (в средата)

Песимистични са очакванията на бизнеса за 2023 г.

Работодателите се оплакват от липса на работна ръка, 67% от фирмите планират ръст на възнагражденията

/ брой: 242

автор:Дума

visibility 2790

Предимно песимистични са очакванията на бизнеса за 2023 г. на фона на продължаващите проблеми в Европа, каза председателят на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев, който представи резултатите от годишното проучване "2022 г. през погледа на бизнеса". То е направено между 5 ноември и 1 декември сред 796 представители на бизнеса от всички региони на страната, с лек превес на Югозападния регион, където е съсредоточена по-голямата част на бизнеса.
По отношение на тази година се запазва тенденцията от 2021 г. бизнесът да очаква влошаване на бизнес ситуацията. Войната не свършва, не се забелязва трайно и бързо възстановяване на веригите на доставки, цените на енергоресурсите растат, същото се случва и с цените на суровините и материалите в световен мащаб, изтъкна Митрев. Той изрази надежда решението парламента за справедливото, по думите му, компенсиране на цените на тока да помогне на това негативните очаквания за догодина да не се сбъднат в степента, в която компаниите са очаквали. Участниците в анкетата дават преобладаващо негативна оценка както за състоянието на бизнес климата, така и за състоянието на фирмите им. Спрямо предходната година има едва забележим оптимизъм в оценките, но ефектите от кризата са силно видими.
Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените, фискалната и регулаторната тежест, както и в инфлацията. Притесненията са свързани с продължаващата икономическа и енергийна кризи, провокирани преди всичко от военния конфликт в Украйна, а в национален план - от политическата нестабилност, която води след себе си нестабилност и неяснота, както и невъзможност за прогнозиране и планиране.
Основните пречки пред бизнеса са липсата на работна ръка, променящата се нормативна уредба, бюрокрацията и липсата на електронно правителство.
За преобладаващата част от анкетираните високите цени на суровините, материалите и енергийните ресурси създават сериозни проблеми, което ги принуждава да увеличават крайните цени на продукцията си и да съкращават разходи.
Очакванията за покачване на цените, и по конкретно - цената на труда, кара повечето работодатели (67 на сто), да включат в плановете си за 2023 г. ръст на възнагражденията, сочат данни от анкетата. В отговор на икономическата криза 48 на сто от компаниите планират да увеличат обема на производството си, както и гамата на предлаганите стоки и услуги.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ