26 Ноември 2025сряда07:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Петър Витанов: България трябва да даде много силен сигнал, че не може да е обект на унижение

автор:Дума

visibility 3138

В следващите две седмици България трябва да положи максимални усилия, за да разубеди всички, които искат отново да спрат страната ни за Шенген. Това каза Петър Витанов, ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП в пряко включване от Страсбург за предаването „Тази сутрин“ на bTV.

Моята прогноза е, че темата Шенген няма да влезе в дневния ред на Съвета през декември. Ще има държави, които ще изразят своите резерви, както вече го направиха, макар и полуофициално. Най-лошият сценарий за България е да бъдат пуснати другите две държави – Румъния и Хърватия, а ние да останем да чакаме. В последните дни нещата ескалираха, но се надявам да не се стигне до такъв развой, защото няма нито правни, нито технически аргументи за това“, каза Витанов.

Евродепутатът призова на всички политически и дипломатически нива да бъдат положени максимални усилия, а отделните партии да са единни в преследването на националната цел.

Той подчерта, че групата на социалистите в Европейския парламент е напълно единна, а резолюцията в подкрепа на България и Румъния е била гласувана от 150 депутати от Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Продължават и сериозните совалки по темата.

Вчера имахме среща с еврокомисар Илва Йохансон, която пое ангажимент да убеди своите колеги-социалдемократи от Швеция да не спират страната ни за Шенген“, добави Витанов. Швеция е една от държавите, които може да не подкрепят България. Проведен е и разговор с друг влиятелен еврокомисар – вицепрезидентът Франс Тимерманс, който е от Нидерландия – друга държава със сериозни резерви за членството ни в Шенгенското пространство.

Петър Витанов призова правителството към активна дипломатическа работа, за да убеди своите традиционни партньори, а и ако се наложи да бъдат използвани проучвателни резерви при решения, които изискват мнозинство в Съвета.

България трябва да даде много силен сигнал, че не може да е обект на унижение“, заяви Витанов.

По повод коментарите, свързани с рафинерията в Бургас на „Лукойл“ и възможностите тя да продава петрол и извън страната, евродепутатът беше категоричен, че ситуацията трябва да бъде изяснена напълно, преди да се предприемат крайни действия.

Очевидно в последните 10-12 години държавата не си е свършила работата, след като толкова голяма, структуроопределяща компания не е плащала данъците си в България. Притеснението сега е, че няма да се позволи да се продават преработени руски нефтени продукти, което на практика означава, че рафинерията трябва да затвори. Нека всички да си направят проста сметка по какъв начин това ще се отрази на гражданите, какво гориво ще плащат и на каква цена. Няма защо да се лъжем - бизнесът и хората на този етап са много зависими от тази рафинерия, така че трябва да е кристално ясно, какво има предвид Европейската комисия, за да няма различни тълкувания“, каза още Петър Витанов.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Пуснаха последната златна монета в лева

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 221

Готвят реформа в системата за хората с увреждания

автор:Аида Паникян

visibility 797

/ брой: 221

За 3 месеца държавата плаща над 300 000 лв. за бавно правосъдие

автор:Дума

visibility 753

/ брой: 221

При ремонт на пътя няма да се мери средна скорост

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 221

БАБХ и БАИ са с нови шефове

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 221

Оранжерийните производители очакват поскъпване догодина

автор:Дума

visibility 5033

/ брой: 220

Киев с „червени линии“ за мирни преговори

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 221

Наследник на Додик спечели изборите

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 221

Словенците казаха "Не" на евтаназията

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 221

Накратко

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 221

Врата в полето ли е?

автор:Аида Ованес

visibility 713

/ брой: 221

Пет етапа на загубата

visibility 775

/ брой: 221

България - Елдорадо за големия минен бизнес

автор:Димитър Събев

visibility 778

/ брой: 221

Страна, в която златото е култура

visibility 693

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ