15 Юли 2025вторник06:32 ч.

Петър Витанов: БСП трябва да се готви за избори. Не може най-бедната държава в ЕС да няма силна левица

автор:Дума

visibility 2628

БСП трябва да се готви за предсрочни избори, защото дори да се реализира правителство с третия мандат, неговият живот няма да е дълъг заради крехкото мнозинство, на което ще разчита. Това коментира пред радио „Фокус“ Петър Витанов, ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП.

„Има едно общо очакване или намерение от страна на ръководството на БСП да реализира третия мандат, но според мен това е една изключително трудна задача.

Заявката, че премиерът трябва да е от „Продължаваме промяната“ вероятно има политическа логика, но няма да бъде приет добре от симпатизантите на БСП. Защото ако „Продължаваме промяната“ искаха да имат друг кандидат за министър-председател, те щяха да го предложат и да направят всичко по силите си, за да реализират правителство с мандата си“, каза Петър Витанов.

Според социалиста „залепването на БСП до ПП“ няма да донесе успех на левицата на изборите. Петър Витанов е на мнение, че „Продължаваме промяната“ вече се готвят за избори. БСП също няма време за отлагане.

„Дори да се реализира кабинет с третия мандат, при тази крехка подкрепа, животът му няма да е дълъг. И БСП спешно трябва за започне подготовка, за да не катастрофира“, каза социалистът.

Според Витанов е необходимо идейно и кадрово обновление.

„Ясно е, че ще понесем негативи от управлението и заради прекъснатите газови доставки от Русия и заради това, че сме на ръба от прекратяване на дипломатическите отношения с една от световните сили, а това левият избирател трудно ще прости“, добави социалистът.

„БСП трябва да има ясен план, по какъв начин ще се бори с инфлацията, с постоянно галопиращите цени на всички продукти“, каза той и добави, че БСП е предложила серия от добри мерки като участник в кабинета, но те не са достатъчни.

„Една от ключовите теми е подоходното облагане, което ще може да затвори ножицата между бедни и богати. А тя е жестока – разлика от осем пъти. Никъде в ЕС няма подобно неравенство, каквото у нас. И тук ясно трябва да си отговорим, дали българската левица ще представлява интересите на едрия бизнес или на онези две трети от българите, които взимат заплати от 1000 лева. Не може най-бедната държава в ЕС да няма силна левица“, каза още Петър Витанов.

„Няма време за компромиси, за шикалкавeне, защото в момента сме застрашени да сме дори извън парламента“, е мнението на евродепутата.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ