22 Февруари 2026неделя17:50 ч.

Колонката на Боян Бойчев

Писмо като будилник

/ брой: 18

автор:Боян Бойчев

visibility 5758

Боян Бойчев


Едно открито писмо до членовете на Съвета на Европейския съюз се опитва да събуди европейците от черно-белия сън, в който политиците ги държат на приспивателни. Бялото, естествено, е евро-атлантическият свят, а черното - Русия. 

Авторът му, именитият режисьор, сценарист и продуцент Никита Михалков, носител на куп международни награди, е поредният руснак, попаднал в санкционния списък на ЕС. Заедно с рокаджията Григорий Лепс, блогъра Дмитрий Пучков, водещите Борис Кочевников и Марина Ким. Както и с десетки други руснаци, които са виновни в това, че отстояват родината си.

Тези творци са санкционирани заради своето мнение за конфликта в Украйна. Европейските чиновници ни казват как да мислим! Ако не мислиш като тях - забрани, санкции...

Михалков подчертава, че писмото му не е опит да се измъкне от санкциите, а мнение на творец, който държи на свободата и истината. И логично поставя проблема защо западното общество, което има претенциите да е демократично, му забранява да изразява собственото си мнение в родната си страна, на родния си език, пред своя народ, като го санкционира за това? 

Предавания на "Бесогон" все още могат да бъдат видени в интернет. Ако не сте ги гледали, направете го, докато можете все още. Казвам все още, защото телевизията, по която се излъчваше предаването, не може да се гледа на територията на Европейския съюз. Доста руски канали са забранени, а които не са забранени, у нас често страдат от "технически смущения". Вместо тях телевизионните оператори предлагат украински, без смущение. Както се забраняват руски сайтове, руска литература, всичко руско. Руските спортисти са извадени от международни състезания или са принуждавани да участват под неутрален флаг.

Действително, звучи толкова безумно, че чак е страшно. И у нас се чуват властни гласове да бъдат затворени устата на тези, които не следват официалната политика на ЕС и НАТО.

Но цялата тази антируска истерия, в чийто хор се включваме и ние, е срам за Европа и за онези международни организации, които я налагат.

В своето писмо именитият режисьор припомня причините, довели до въоръжения конфликт в Украйна. Причини, които мислещите хора разбират и знаят. Припомня и признанията на европейски лидери, че многогодишните преговори, свързани с Минските споразумения, са били цинична лъжа за печелене на време и насаждане на русофобия в Украйна. Е, тогава? Не е ли това, в което живеем, продължение на лъжата и евро-атлантическата експанзия? 

Затова и са твърде неудобни предавания като "Бесогон" и хора като Никита Михалков, които казват истината. Истината за Донбас. Но не тази, официозната, обслужващата интересите на Запада да изпълни една своя отколешна мечта - да смачка Русия. А с нея - и славянския свят. 

В края на писмото Никита Михалков все пак изразява надеждата си, че обикновените хора в Европа ще се пробудят от сивата мъгла и ще кажат "не" на политиците си. 

Силно се надявам това да е по-скоро. Включително и у нас. Нека всеки според силите си помогне да се случи...

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 6003

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 8795

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 6646

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 7181

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 5708

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 7268

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 7197

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 7379

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 8004

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 6369

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ