08 Май 2024сряда18:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Плащаме от джоба си 70% от разходите за здраве

Прогресивно намаляват парите за профилактика, увеличават се за болнично лечение

/ брой: 132

автор:Аида Паникян

visibility 141

Българинът плаща от джоба си около 70% от разходите за лекарства и медицински изделия, поемани от държавата или от здравната каса. Това стана ясно при представянето от проф. Петко Салчев на Годишния доклад за икономическото развитие и политики в България с акцент върху здравеопазването на Института за икономически изследвания при БАН.
Ако през 2002 г. с личните средства на домакинството са покривани 38% от медицинските разходи, през 2012 г. българите плащат сами 45% от лечението си. Прогнозата е през 2014 г. този процент да достигне близо 48%, поясни проф. Салчев. Според него заради изключително ниските доходи хората не могат да покриват разходите си за здраве, а нерегламентираните плащания увеличават бремето на населението.
Профилактиката и превенцията на здравето са записани в закона и са дейности на държавата, но данните сочат постоянно намаляване на средствата за тях - от 7,67% от общите разходи за здраве през 2010 г. се очаква те да стигнат 4,62% през 2014 г., предупреди Салчев.
България е една от страните с най-голям брой болници в ЕС, увеличава се броят на болниците и на болничните легла, но намаляват леглата за дългосрочна грижа за възрастни и за хора със специфични нужди, леглата за продължителна грижа и рехабилитация, което е проблем при увеличаващото се възрастно население. Увеличеният брой на болниците и на болничните легла е за сметка на частните заведения, докато обществените се затварят, припомни проф. Салчев. В същото време новоразкритите лечебни заведения са концентрирани в няколко големи населени места.
Постоянната задлъжнялост на лечебните заведения не намира през последните години правилното икономическо решение. Основният дял на разходите за болнична помощ са концентрирани за разходи на персонала, медикаменти и консумативи, но разходи за инвестиции и иновации почти няма.
Въпреки задържането на общите разходи за здраве, броят на хоспитализациите рязко се увеличава.
Кадрите застаряват (и лекари, и специалисти по здравни грижи) и са неравномерно разпределени в различните региони на страната, което ограничава достъпа на населението до медицинска помощ.

Държавата прехвърля ангажиментите си на касата

Въпреки че за профилактика се отделят все по-малко пари, държавата продължава да насочва дейности към НЗОК, коментира проф. Салчев. Законодателната рамка на здравеопазването е твърде усложнена и непрекъснато се променя, често без обективни доказателства, смята той. По думите му НЗОК е национализирана, за което говори фактът, че работещите в нея са държавни служители. НЗОК е единствената в света осигурителна институция, която няма актюер, изтъкна проф. Салчев. Той допълни, че Министерството на здравеопазването в последно време се е превърнало в министерство на болестта.
Анализаторите от Института за икономически изследвания при БАН смятат, че множество лобистки интереси на различни нива спират промените в здравния сектор.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 346

/ брой: 84

За наше добро

visibility 322

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 383

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ