Плоският данък остава
Социалната комисия в НС отхвърли бюджета на ДОО
/ брой: 262
Депутатите от комисията по бюджет и финанси в Народното събрание отхвърлиха предложението на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ да бъде върнато прогресивното подоходно данъчно облагане.
Оценката на Министерството на финансите беше, че загубата на хазната с въвеждането на подоходната скала при минимална заплата от 420 лв. ще бъде 1,133 млрд. лв., а при минимална заплата от 460 лв. - с още 100 милиона отгоре.
Въвеждането на плоския данък беше грешка, призна Румен Гечев (БСП) и допълни, че няма развита държава в света, която да го прилага. Той беше категоричен, че при прогресивно облагане приходите в бюджета ще са по-големи и това потвърждават изчисленията на всички експерти в развитите държави по света. Предложението на левите предвиждаше необлагаем минимум в размер на минималната заплата и плавно увеличение на скалата до максимална ставка от 27%. Това е по-ниско от средното за ЕС, посочи депутатът. Данъчната тежест трябва да падне върху хората с по-високи доходи, заяви и Георги Търновалийски (БСП).
От БСП предложиха и диференцирана ставка от 5% върху детските храни и стоки, което също бе отхвърлено. Целта е социална - подпомагане на младите семейства и начин за решаване на демографската криза, посочи Търновалийски. Според председателя на комисията Менда Стоянова обаче опитът показвал, че чрез косвените данъци не се намаляват цените.
Вчера без обсъждане по същество енергийната комисия отхвърли държавния бюджет за първо четене. Гласуваха 7 депутати "за" и 7 - "въздържал се". В същото време текстовете на бюджета бяха одобрени от комисията за наблюдение на КЕВР.
Парламентарната комисия по труда и социалната политика не прие проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2017 г. Той предвижда увеличение на пенсионната осигурителна вноска, "замразяване" на обезщетенията за майчинство и за безработица, запазване на максималната пенсия, увеличаване на пенсиите с 2,4% и повишаване на възрастта и стажа за пенсиониране. Последното ще намали с около 2 хил. души пенсионерите.
Георги Гьоков от БСП разкритикува проекта и обясни, че не го подкрепя, защото не е социално ориентиран. По думите му този бюджет утвърждава бедността и дестабилизира фондовете на НОИ. Според него бюджетът трябва да генерира осигурителни права, а предложеният генерира бедност и социално изключване. Той прогнозира, че с предложения проект бедността към края на идната година ще се увеличи. Гьоков обаче бе категоричен, че увеличението на осигурителните вноски за фонд "Пенсии" е правилен ход. Той попита защо за поредна година се "замразяват" максималният осигурителен доход и почти всички социални плащания.
Според Хасан Адемов от ДПС, дори да не бъде приет бюджетът на ДОО, няма опасност пенсионерите да не получат пенсиите си или да не бъдат получени обезщетения. По думите му, може само да не се увеличат пенсиите със заложения процент и да не се увеличи вноската, което няма да доведе до ръст на приходите на НОИ.