По-евтин ток само за предприятия с над 30 гвтч консумация
Отстъпката обаче ще получават компании, които не са в затруднено положение и то за потребена над определеното количество енергия
/ брой: 136
Подкрепа за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници, ще получат предприятията с годишна консумация от над 30 гигаватчаса. Това е предвидено в проекта на дългоочакваната наредба, която трябва да облекчи енергоемката индустрия срещу поскъпването на електроенергията. Проектът е качен на сайта на Министерството на енергетиката за обществено обсъждане.
Преди дни председателят на енергийната комисия към Народното събрание Делян Добрев заяви по време на конференция, че прагът ще бъде много по-нисък Ц 10 гигаватчаса, и сравни това потребление с денонощната работа на "два чушкопека". Той каза още, че реално поскъпването на тока за големите индустриални консуматори ще е не 20%, а 1-2%, а за останалите клиенти на свободния пазар - между 8 и 9%. На същата позиция бе и шефът на КЕВР Иван Иванов. В наредбата обаче са заложени други цифри.
Освен праг на потреблението компаниите, които ще получат подкрепа срещу по-скъпото електричество, не трябва да са в "затруднено положение" по силата на насоките за държавна помощ на Европейската комисия или да имат задължения към държавата и общините по смисъла на Данъчно-процесуалния кодекс.
Секторите, които имат право на помощ, са включени в приложение към наредбата. Това са предприятия от добивната, хранително-вкусовата, текстилната и химическата промишленост.
Тези предприятия ще ползват отстъпка от 85% от "зелената" компонента на таксата "Задължения към обществото" за количествата потребена електрическа енергия над 30 гигаватчаса през съответния ценови период.
Вместо отстъпката предприятията могат да ползват помощ за потребяваната енергия над 30 гигавтачаса. Те ще бъдат освобождавани от "зеления" компонент след достигане на размера, посочен в удостоверение за определен период. Този размер се определя като 4% от брутната добавена стойност на съответното предприятие, или 0,5% от брутната добавена стойност за предприятия с електроенергийна интензивност от поне 20%.
Припомняме, че наредбата произтича от промените в Закона за енергетиката, приети през февруари.