05 Май 2024неделя21:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Почти Латинска Америк

Разликата между доходите на богатите и бедните в САЩ бие рекорди

/ брой: 136

автор:Дума

visibility 86

Разривът между бедните и богатите в Америка достигна рекордни стойности. Най-преуспяващите 20% от американците за една година заработват почти половината от всички доходи в страната, което е 14,5 пъти повече от обема на средствата, получени от най-бедните 20% американци.
Тенденцията към разслояване в американското общество съществуваше стабилно през последните 30 години, но кризата я ускори чувствително. Днес богатите забогатяват още по-бързо, а бедните обедняват също скоростно.
САЩ с тяхната идеология на свободен пазар и минимална държавна намеса в икономиката винаги са се отличавали с голямо неравнество в доходите на различните слоеве от населението. Така например е било до великата депресия. Последвалата през 1929 г. катастрофа обаче принудила държавата да преразгледа отношението си към разпределянето на доходите. В резултат на това от втората половина на 1930-те години неравенството започва бързо да намалява, а след войната САЩ влизат в епохата на "welfare state" (държава на благосъстоянието), която се отличава с високо ниво на заетостта и голям дял на средната класа. Именно през този период доходите на американците горе-долу се изравняват.
Например през 1968 г. 20% от най-богатите жители на САЩ са печелили само 7,69 пъти повече от същия дял на най-бедните. По онова време заплатата на топмениджър и обикновен работник не са се различавали особено. В определен смисъл за 50-те-70-те години може да се говори като за "златния век" на американското общество.
Всичко се променя през 80-те, когато в икономическата мисъл започва да господства неолиберализмът и САЩ бяха едни от първите, които започнаха да използват тази доктрина в живота. Появи се понятието "рейгъномика", чиято същност се свеждаше до намаляване на данъците, съкращаване на държавните ангажименти и по-голяма свобода във външната търговия.
Още по-голямо разслоение се осъществи по време на епохата на Буш-младши, който пък въведе данъчни преференции за богатите американци. По-голямата част от "баницата" на икономическия ръст през 2000-те години, разбира се, попадна в ръцете на богаташите. Въпреки че мнозина очакваха, че разрушителната криза сега ще удари преди всичко високоплатената финансова сфера, това не се случи. Финансистите (с помощта на държавата) успешно си превързаха раните и отново започнаха да получават милионни бонуси.
Разривът в доходите на различните слоеве в американското общество е голям, но още по-осезаема е разликата в размерите на имуществото. Един процент от най-богатите американци владее 34,6% от всичките богатства на страната. За най-богатите 20% от гражданите на САЩ този дял възлиза вече на 89 на сто. За сравнение, през 1983 г. съответните дялове са били 81 и 19 процента.
Най-силно сегашната криза удари младежите. Като цяло броят на американците, които се оказаха зад чертата на бедността, са рекордните 14,3 процента от населението на страната, или 43,6 милиона души. Всъщност всеки седми американец днес е бедняк...
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ