19 Април 2024петък11:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Под знака на Свети Валентин, или празникът на влюбените

Някои го чакат с нетърпение и задължително го честват, други не спират да го отричат, а трети са напълно равнодушни към цялата дандания покрай 14 февруари

/ брой: 35

автор:Альона Нейкова

visibility 2038

В много страни е прието 14 февруари да се отбелязва като Ден на Свети Валентин - празник, посветен на всички влюбени. Именно тогава най-често младите си подаряват специални картички във формата на сърце, с романтични пожелания и признания в любов.
Възникването на празника продължава векове наред да е обгърнато в тайна, което поражда и доста предположения.
Още от Средновековието влюбените си разменяли послания на 14 февруари, наричайки ги валентинки. Вероятно много от легендите за Свети Валентин са били измислени в този период. Някои от най-известните разказват, че вечерта преди мъчението на един младеж, който бил християнин, той пратил любовно послание с жълт шафран до сляпата дъщеря на тъмничаря си, която по чудодеен начин прозряла и прочела думите "От твоя Валентин". Друго предание пък гласи, че по време на забрана за женитба на римски войници, наложена от император Клавдий II, епископът Валентин тайно помагал за уреждането на браковете. Но няма точни исторически данни кой все пак е бил този светия.
Така или иначе, в различни кътчета на планетата съществуват определени традиции за честването на Деня на влюбените, който не е религиозен празник, а по-скоро - светски.
Например в Страната на изгряващото слънце на 14 февруари се поздравяват само мъжете. На представителите на силния пол японките поднасят като подарък шоколад - най-често под формата на фигурка на Свети Валентин. Смята се, че само на този ден жената може, без да развали репутацията си, да се признае в любов на мъжа. В днешно време шоколадовият светия се поднася не само на обичания човек, но също така и на приятели, познати, колеги. Подаръкът се нарича "гири чоко", не е скъп и е израз на любезност, а не проява на чувства. Все пак мъжът, получил шоколадчето, е длъжен да заведе дамата на ресторант, да й поднесе непретенциозно бижу, малка чанта или сувенир. За любимия мъж японката избира по-скъп и значим подарък. Точно месец по-късно, тоест на 14 март, представители на силния пол връщат жеста на възлюбените си, като им подаряват бял шоколад. Затова този празник в Япония се нарича Бял ден.
Обичаят с помощта на жребий влюбените да си избират Валентин или Валентина е бил разпространен в Англия. Юношите писали на късчета хартия имената на девойки, слагали ги в шапка и теглили късметчета. Момичето, което се паднело на момчето, ставало негова Валентина за цяла година. През този период отношенията им трябвало да бъдат като на рицар с неговата прекрасна дама - младежът съчинявал сонети и песни, свирил за нея на лютня, всячески я ухажвал. Англичаните си подарявали и "дървени лъжици на любовта", украсени със сърчица и ключове - символи на чувствата. Също така вярвали, че в Деня на влюбените всякакви гадания и поличби имат особена сила и задължително ще се сбъднат. Например неомъжените девойки се събуждали на 14 февруари преди изгрев слънце, заставали до прозореца и се взирали в минаващите мъже. И първият, с когото погледите им се срещнели, се приемал за човека, с когото животът може да свърже момичето завинаги. Младите дами също така написвали най-различни имена на мъже, хвърляли бележките в реката и онази, която изплува първа, сочела избраника на съдбата.
А в Америка в началото на XIX век, когато захарта не била достъпна за всички, женихът поздравявал невястата си с марципан, който се смятал за много скъп подарък. По-късно, когато кризата отминала, традицията да се подаряват лакомства придобива огромен размах. Най-вече се поднасят бонбони с червено-бял пълнеж като символ на страстта и чистотата на любовта.
Съвременните традиции за честването на Деня на влюбените в САЩ се различават в зависимост от щата. Например ако девойката и младежът се окажат в Атланта или Ню Йорк, тя може сама да му направи предложение, като той няма право да й откаже. Иначе е длъжен да й подари червена копринена рокля, а на себе си да купи верижка с нанизано на нея сърце.
Доста своеобразно е отношението към 14 февруари в Германия. Немците смятат любовта за лека лудост и Свети Валентин за тях е покровителят на побърканите. Затова в Деня на влюбените психиатричните домове са украсени с алени ленти и балони, извършват се и специални богослужения. Както и американците, жителите на Германия освен възлюбените си поздравяват и колегите си, и преподавателите, както и представителя на противоположния пол, който предизвиква симпатията им. Англичаните пък, прочути с това, че много обичат домашни животни, честитят празника на питомците си: котки, кучета, папагали, хамстери и т.н.
Във Франция е прието в Деня на Свети Валентин да се подаряват скъпоценности и бижута, както и романтични послания в стихотворна форма. В Испания пък се изпращат любовни послания с помощта на пощенски гълъб. А датчаните спазват традицията на 14 февруари да си разменят изсушени бели цветя. Поляци, търсещи любов, на този ден задължително посещават Познанската митрополия - именно там, според легендата, се пазят мощите на Свети Валентин, а над главния престол е поставена неговата чудотворна икона.
Италианците предпочитат да си подаряват лакомства за празника и дори го наричат Сладък ден. Също така жителите на Ботуша си разменят по пощата валентинки - задължително в розов плик, запечатан с целувка, без адрес на изпращача.
Многообразни и различни са традициите за честването на Деня на Свети Валентин. Нееднозначно е и отношението на хората към този празник - някои го чакат с нетърпение и задължително го честват, други не спират да го отричат, а трети са напълно равнодушни към цялата дандания, която се вдига покрай 14 февруари.
Има обаче и такива, които смятат датата за нетолерантна, защото освен влюбените, на този свят има и доста самотни хора. Именно те се чувстват на Свети Валентин най-зле и гледат да се скрият от цялата любовна лудост, която обзема половин планета.
Но все пак любовта за по-голямата част от човечеството е най-прекрасното чувство. И ако поне веднъж в годината има ден, когато за него може да се говори открито, да се поднасят подаръци на най-скъпите хора и да се купонясва - нима това не е забележително?!

Забрани дебнат романтиците

Празникът на влюбените наистина превзе немалка част от планетата, но все пак има държави - най-вече мюсюлманските страни, където Денят на Свети Валентин не само че не е прието да се отбелязва, но това дори е наказуемо.
Саудитска Арабия е единствената в света, където празникът е забранен на законодателно равнище. Тези, които не спазват нормативните разпоредби, плащат доста солена глоба за проявите си на романтизъм.
Най-вече това се отнася за търговските обекти в страната, където не бива да се предлагат плюшени играчки, валентинки и други атрибути за 14 февруари. Специално постановление не позволява в цветарските магазини да се продават червени рози в Деня на Свети Валентин.
Тези забрани в Саудитска Арабия се обясняват с разбирането, че вредните традиции на Запада смущават умовете на подрастващото поколение. А празниците като 14 февруари не правят нищо друго, освен да култивират греха.

Предизвикателство за българите

Конкурс за най-романтична поезия, посветена на предстоящия празник 14 февруари, предизвиква българите да създадат свои творчески произведения като допълнения към предварително зададени начални стихове. В надпреварата, която продължава до 13 февруари в блога "Разпилени парченца", могат да се включат всички, обичащи любовта и пътуванията. Потребителите ще имат възможност да следят неговото развитие и във фейсбук, на страниците на идеолога на инициативата easyJet, както и в личния блог на Мария Василева.
Участниците ще трябва да допишат като коментар под започнато от нея стихотворение свои предложения за неговото продължение. Всеки участник има право да публикува до 3 авторски текста. Журито на конкурса ще оцени високо творби, отговарящи на критерии като ритмичност на звучене и нестандартна идея.
Най-интригуващото любовно произведение ще бъде наградено на 14 февруари с безплатни самолетни билети за двама до Лондон или Манчестър. Неговият автор ще има възможност след пътуването си да създаде заедно с Мария Василева фоторазказ за своето преживяване във Великобритания.


Флашмоб за страстни танцьори

Флашмоб с танци за Деня на влюбените ще се състои в София сити център днес, 11 февруари, от 12 до 14 ч. Хореографията, публикуванa в създаденото във фейсбук събитие, ще се изпълнява на всеки 30 мин. Всички двойки, които искат да покажат любовта и страстта си един към друг в танц, ще имат възможност да се включат в инициативата. Флашмобът е организиран от професионалните танцьори Мариана Игова и Вангел Стоянов от клуб по танци "Salsa la vista".
 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 605

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 499

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ