13 Юли 2025неделя06:05 ч.

Подписаха за доставка на американско гориво за "Козлодуй"

То обаче все още не е лицензирано от Агенцията за ядрено регулиране

/ брой: 250

автор:Дума

visibility 1592


Единствената работеща ядрена централа в България - АЕЦ "Козлодуй", сключи десетгодишен договор за доставка на свежо ядрено гориво с американската компания "Уестингхаус". Очакванията са първата доставка от компанията да стане през 2024 г., когато изтича договорът на централата с руската "Росатом".
Миналия месец мнозинството в Народното събрание одобри решение, внесено от ГЕРБ-СДС, с което бе възложено на правителството да започне процедура по лицензирането на неруско ядрено гориво. От БСП категорично се обявиха срещу решението. Народният представител Борислав Гуцанов заяви, че работата на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) не може да се ръководи от политически съображения, а само от изискванията за безопасност. Той изрази опасенията си, че през 2024 г. ще се окажем в ситуация, в която няма от кого да доставим ядрено гориво.
От енергийното министерство посочиха вчера, че стъпката е в изпълнение на европейските регламенти за диверсификация на доставките на ядрено гориво и в съответствие с решението на Народното събрание за ускоряване на процеса за осигуряване на алтернативен доставчик. Служебният министър на енергетиката Росен Христов каза, че към момента доставките на ядрено гориво от Русия са неясни, така че новият 10-годишен договор е спомогнал за осигуряването на работата на централата. Новото гориво ще се използва от средата на 2024 г.
Горивото на "Уестингхаус" все още не е лицензирано от българската АЯР за съвместимост за работа с руското, тъй като презареждането на реакторите става с подмяна на една четвърт от горивото. През октомври Христов обеща търг за избор на доставчик на свежо ядрено гориво, но вместо това е взето решение за отделни разговори с двата потенциални доставчика. Очакванията са Блок 6 на централата да бъде зареждан с гориво от другата алтернативна компания - френската "Фраматом". За него обаче има подсигурен ресурс от ядрено гориво от Русия до 2026 г.
В един от последните си дни като министър-председател Кирил Петков също се зае с диверсификацията на ядреното гориво в АЕЦ "Козлодуй". Това доведе до един от най-разгорещените спорове с "БСП за България". Нуждата от диверсификация на горивото в единствената ядрена централа на България бе подчертана в последните месеци с оглед на ефектите от войната в Украйна. Самият процес се обсъжда още от 2012 г., но досега не бе извършено почти нищо. Ядрената ни централа произвежда около 35% от електроенергията в страната.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ