02 Юни 2024неделя07:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Политическа сатира или тъжна ирония

/ брой: 241

visibility 1329

-Как можа да ми се падне такъв народ, пита човекът с всичката власт в ръцете
- Втори път няма да те избера аз. Никога не се хващам на една и съща въдица, отвръща му народът

Политическата сатира със сигурност няма особено богата история в българския театър, както и жанрове като "политическо ревю" или "политически театър". Не, че в българската история не е имало и няма поводи, случки и лица, достойни да станат обект на политическа сатира, но малко от тях са станали обект на театрално представяне и тълкуване. Може да си припомним "Приказка за стълбата" на Смирненски и театралното й представяне преди години в спектакъла на Маргарита Младенова в Сатиричния театър. Пиесата на Александър Урумов "Който трябва" със сигурност е политическа сатира, при това сатира, актуална в своята конкретност - както личностна, така и ситуационна. А спектакълът на режисьора Димитър Стефанов, осъществен на сцената на Драматичен театър "Стефан Киров" - Сливен, умело използва скечовата стилистика на текста, за да направи едно ударно с абсурдната си актуалност представление, в което на места прозира тъжната ирония на повтаряемостта.
Камен Воденичаров влиза в образа на "Който трябва" - човека с властта, а Георги Спасов е "Българският прост народ". И тези два, колкото имагинерни и стилизирани, толкова и конкретни и познати образа влизат в спор, преминаващ в двубой за това кое е по-добре - дали да си управник на беден и глупав народ, който за 20 лева продава гласа си на първия лъжец, или да си избирател на политическа класа, в която има само лъжци и единствената възможност е да избираш по-малкото зло. Господин "Който трябва", който в изпълнението на Камен Воденичаров е монолитен, убедителен и убеден в житейския и властовия си цинизъм политик, представлява мозайка от всички политически лидери от времето на прехода, които в едно или друго време са били "Който трябва".  Българският народ, който в изпълнението на Георги Спасов е едновременно вечно лъганият и като следствие от това станал наивно-хитър човек, представлява болния народ, който иска на всяка цена да накара властта да се занимае с него. На конкретно сюжетно ниво един възрастен човек отива при властимащия чиновник, за да иска направление за настаняване в болница. Всеки българин знае какво следва. Във водовъртежа от девалвирани в политическото говорене думи, като бюджетиране, реформа, здравна реформа и подобни, се оказва, че държавният бюджет е доста слабичък, защото всъщност е представен като куче, което има глисти, а изгревът и залезът според телевизионните новини и нареждането на "Който трябва" зависят от него.
Диалогът и сцените между двамата главни герои на тази иронично-тъжна приказка за действителността ни, която извиква едновременно и усмивка, и горчив размисъл, вървят със скоростта на тенис мач, в който на места се намесват образи-маски като ласкателя, тъпата секретарка, търговеца на гласове и влияние, уплашените и подкупни журналисти, в който се превъплъщават младите актьори Теодор Христов, Рада Кайракова, Севар Иванов и Бориса Сарафова. Топката, разбирай вината, се прехвърля от единия към другия и в крайна сметка се вижда, че партньорите са равностойни.
Диагнозата на болния народ е липсата на вяра, защото хората спряха да вярват, че може да се случи нещо добро, както подчертава режисьорът. А единственото лечение е хапче с повече вяра, мъдрост, ирония и край на търпението, с което безучастно гледаме как минава животът ни. Със сигурност може да се каже, че спектакълът на Александър Урумов и Димитър Стефанов е "рядка птица" в театралния ни пейзаж.


Георги Спасов в ролята на Българския народ

Камен Воденичаров в ролята на господин "Който трябва"
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ