15 Юли 2025вторник04:03 ч.

Политически димки

/ брой: 12

автор:Юри Михалков

visibility 1862

Юри МИХАЛКОВ


Британският министър на отбраната Бен Уолъс хвърля политическа димка, за да оневини враждебната политика на НАТО срещу Русия. Разширяването на НАТО не цели да бъде обсадена Русия, защото "само 5 от 30 страни в алианса съседстват с Русия. Само 1/16 част от руските граници се пада на НАТО", пише той в "Таймс".  Димката обаче бе разпръсната не от Москва, а от натовската Словакия. Там в момента тече горещ дебат по одобрения от правителството проект за военно споразумение със САЩ, който ще позволи на Пентагона да използва военновъздушни бази и друга военна инфраструктура. Срещу проекта се обявиха политически сили, бивши премери, министри и общественици. Има дори предложения по него да се произнесе Конституционният съд, защото са открити 70 несъответствия със законите на страната. Ето какво каза бившият премиер и лидер на словашките социалдемократи Робърт Фицо: "Този договор предава националните интереси на Словакия. Единствената му цел е да доближи въоръжените сили на САЩ до руските граници".

Забележете, Словакия граничи с Украйна, не с Русия. Тя е през "един двор" с нея. Но дори и в такава страна САЩ, съответно НАТО, се напъват да стоварят още военни сили. Явно в обсадата на Русия се включват не само петте чисто съседни страни.

Паралелите между Словакия и България са очевидни. Страната ни също е съседна на Русия "през един двор" (Черно море). Против въвличането ни в конфронтация с нея са както социалистите и други влиятелни политически сили, така и поне 2/3 от българите.

Западът постоянно пуска и друга димка: Русия искала да възстанови сферата си на влияние. Когато обаче виждаш струпването на въоръжения при съседите и "през един двор", едва ли ти е до сфери на влияние. Много повече ще ти е да помислиш за собствената си безопасност. А ако някой разширява сферата си на влияние през последните 30 години, това са САЩ и НАТО.

И знаете ли защо? Защото в момента Русия (и Китай) са единствените държави, чиито богатства още не са колонизирани от неолибералния Запад. А за него в Русия има какво да се гребе с шепи. По различни оценки Русия е с най-големи залежи на газ (32%), тя е сред първите в света по залежи на нефт, желязо, кобалт, олово, цинк, никел, злато, сребро, диаманти. По руски данни за 2018 г. съвкупната стойност на всичките й минерални и енергийни ресурси е била колкото военния бюджет на САЩ за 2020 г. ($778 милиарда). Нищо чудно в някои глави във Вашингтон да бликат фантазии. Да не говорим за водните ресурси на страната, които заради глобалното затопляне може да станат в бъдеще по-скъпи и от газа.

Та димката с 1/16-ата част не е ли пусната, за да прикрие неолибералното вредителство на Запада?

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ