14 Март 2026събота15:21 ч.

Появява се страх от стагфлация

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 269

Ръст на брутния вътрешен продукт от 0,9 %  и продължаваща инфлация от над 10 на сто на средногодишна база през 2023 година предвижда компанията за застраховане на търговски кредити  "Алианц Трейд" в регулярния си доклад за България, цитиран от БТА. На тази база международните анализатори обобщават прогнозата си за страната в едно изречение: "Страх от стагфлация". Те обръщат внимание на отслабването на ключови фактори за икономическия растеж като износа, който се очаква да забави ръста си над три пъти до 2 на сто спрямо 7,1 на сто през изминалата година.

"Българската икономика е силно зависима от експорта и съответно е уязвима при външни сътресения. Последствията от руската инвазия в Украйна и мрачните перспективи за икономическото развитие на Европейския съюз - основната експортна дестинация за българския бизнес, със сигурност ще имат негативно отражение. Към това се добавя и намалената покупателна способност на населението заради устойчивата инфлация, като разходите на домакинствата се очаква също да забавят ръста си значително до 1 на сто. В резултат на това имаме индикации дори за слаба рецесия в началото на 2023 г. в България", обяснява д-р Манфред Щамер, главен анализатор на "Алианц Трейд".

Сред негативните тенденции се откроява и сериозното недоверие в бизнес средата, като доказателство за това е осезаемият спад в инвестициите със 7 на сто за 2022 година. Експертите обръщат внимание и на енергийната зависимост на България от доставки на руски газ, на политическата нестабилност в страната и общественото недоволство към стандарта на живот.

Закон за хранителната верига би осветлил спекулата

автор:Дума

visibility 2064

/ брой: 47

До края на юни ще санират 585 блока, финансирани по ПВУ

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 47

Газът през април ще поскъпне с 5%

автор:Дума

visibility 2039

/ брой: 47

Големите в ЕС зоват за общ капиталов надзор

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 47

Иран удари с тежки и хиперзвукови ракети

автор:Дума

visibility 1813

/ брой: 47

Испания ще бори речта на омразата

автор:Дума

visibility 2057

/ брой: 47

Накратко

автор:Дума

visibility 2086

/ брой: 47

Кълчища

автор:Таня Джаджева

visibility 2242

/ брой: 47

За нашенския абсурд

visibility 2315

/ брой: 47

Стратегическа глупост

visibility 2170

/ брой: 47

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ