28 Юли 2025понеделник10:17 ч.

Правната комисия потвърди смесеното гласуване на избори

автор:Дума

visibility 61

Депутатите от Комисията по правни въпроси отхвърлиха ветото на президента Румен Радев и повторно приеха оспорените от него промени в Изборния кодекс.

Със 11 гласа „за“, 9 „против“ и 1 „въздържал се“ юристите в парламента отново одобриха решението на следващите избори у нас да се гласува смесено, а избирателите сами да решават дали да направят това на машина или с традиционната хартиена бюлетина.

Според мотивите на държавния глава обаче, изразени на заседанието от съветника му по правни въпроси Иванка Иванова, комбинираният подход на практика обезсмисля машинното гласуване и затруднява значително целия процес.

Преброяването на гласовете от машина също ще бъде ръчно.

Президентът оспори и решението на законодателя ЦИК да отговаря за това дали машините да бъдат наети или закупени, с което прехвърли цялата отговорност на изборната комисия. Депутатите записаха в промените още, че компютърната обработка на данните от гласуването ще се прави от Информационно обслужване, а според Радев изборната комисията сама трябва да избере на коя фирма да възложи това.

Президентът не е съгласен и с решението да се подлагат на референдум въпроси, които са от компетентността на Велико Народно събрание.

Не може по този начин да се прехвърлят отговорности на ЦИК, които ще доведат до невъзможност за провеждане на прозрачен и демократичен избор“, смята Филип Попов от БСП, който подкрепи мотивите на ветото.

Без то да е панацея, машинното гласуване ще премахне недействителните бюлетини“, смята колегата му Крум Зарков. „Въвеждането на хартията обратно в този процес не само, че няма да отстрани пороците, а ще ги направи неизбежни. Ще обезсмисли голямото усилие – организационно и финансово, за въвеждането на машинния вот“, допълни още депутатът.

Не би трябвало да се вписват имената на фирми в закон, макар и държавни, категоричен е още Зарков, според когото така се нарушава принципа на конкурсното начало.

ДПС също подкрепи ветото в частта за машинния вот. От партията подчертаха, че ще развият конкретните си аргументи при утрешното окончателно обсъждане в пленарна зала.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 13189

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 13275

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 13285

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13551

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 13271

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 13132

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 13493

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13657

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 13575

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 13504

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 13215

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ