Празнества и протести по улиците на САЩ
Обявената победа на Джо Байдън в президентските избори в САЩ очаквано предизвика масови протести и масови празненства по улици и площади в много щати. Привържениците на Доналд Тръмп твърдят, че изборите са „откраднати“ и фалшифицирани, както твърди и самият Тръмп. Вече имаше мнохилядни протеси с искане за отмяна на резултатите в няколко щата. Демократите пък вече празнуват победата на Байдън с демонстрации и концерти.
След победата на Байдън в Пенсилвания, повечето от масовите медии, включително Си Ен Ен, Ен Би Си, Ей Би Си и „Асошиейтед прес“, нарекоха демократа „новоизбран президент на САЩ“. Малко след това „Фокс нюз“ съобщи, че демократът е победил в Невада (шест електорални гласа). С победи в Пенсилвания и Невада, Байдън вече е осигурил подкрепата на 279 избиратели, според изчисленията на Си Ен Ен. „Фокс Нюз“ прогнозира, че демократът има 290 гласа. Разликата се дължи на увереността на телевизионния канал в победата на Байдън в Аризона (11 избиратели). Много други авторитетни медии смятат, че резултатите от гласуването в щата не са толкова ясни, въпреки че признават, че демократът е водещ.
В щатите Джорджия, Северна Каролина и Аляска победителят все още не е определен, но според настоящите прогнози това няма да бъде решаващо по отношение на резултата от президентската надпревара.
Бившите американски президенти Барак Обама, Бил Клинтън и Джими Картър, както и много световни лидери, поздравиха Байдън за победата му.
Тръмп обаче не признава поражението. В изявление на предизборния му щаб се казва, че Байдън “бърза да лъже като твърди, че е победител”. Според настоящия президент на САЩ „изборите далеч не са приключили“, а Байдън все още не е официално потвърден като победител в нито един от щатите. Държавният глава подчерта, че от понеделник щабът му ще започне да защитава позицията си в съда, за да гарантира, че “законите за изборите се спазват изцяло и легитимният победител” е в президентството.
След съобщенията за победата на Байдън привържениците на Тръмп започнаха протести в няколко щати на страната. В Атланта, Джорджия, около хиляда души се събраха пред сградата, където е местният законодателен орган. Според Асошиейтед прес (АП) те скандират “Още не е приключило!” Демонстрантите обвиняват и американските медии във фалшификация.
Във Финикс, Аризона, в събота поне 1000 поддръжници на Тръмп дойдоха в центъра, където се обработват бюлетините. Протестиращите призоваха да не считат президентските избори в страната приключени. Те изразиха увереност в победата на републиканеца. В Лансинг, Мичиган, две групи протестиращи се срещнаха: поддръжници на Тръмп и членове на движението „Черният живот има значение“. Според АП е имало “тежка конфронтация”, по време на която хората са се блъскали и викали. По-късно напрежението е утихнало. Действия в подкрепа на Тръмп се проведоха в Олбани (Ню Йорк) и Колумбия (Южна Каролина).
Победата на Байдън беше отпразнувана в много големи градове, включително Лос Анджелис (Калифорния), Чикаго (Илинойс) и Филаделфия (Пенсилвания). Нюйоркчани, които традиционно подкрепят демократите, ликуваха. Те крещяха и ръкопляскаха от прозорците, шофьорите на автомобили не спираха да свирят с клаксони. Стотици хора се събраха на „Таймс Скуеър“, както и на други площади и паркове в мегаполиса. Те пееха, танцуваха и отваряха шампанско под виковете „Тръмп, уволнен си“, „Сбогом Тръмп“.
В Ню Йорк отдавна няма такава радостна атмосфера: от пролетта градът е много по-безлюден от обикновено поради въведените ограничителни мерки за борба с коронавируса. Сега хората изглежда са забравили за тази заплаха за известно време. Въпреки че повечето поддръжници на Байдън носеха защитни маски с неговите символи, не ставаше дума за поддържане на социална дистанция. Целият град се превърна в „прощално парти“ за Тръмп и в „добре дошло“ партия за Байдън.
Жителите на американската столица, които традиционно подкрепят най-вече демократите, също посрещнаха новината за победата на Байдън с ентусиазъм. Епицентърът на тържествата беше площадът близо до Белия дом, където това лято имаше протести, провокирани от смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд.
Привържениците на Байдън носеха табели с думите „Тръмп, уволнен си“, „Играта свърши“, танцуваха, скандираха, едновременно влизаха в ефир чрез социалните мрежи, поздравяваха приятели и познати. Някои, като победителите в автомобилни състезания, изливаха шампанско върху тълпата.
Източник: БГНЕС