06 Юни 2023вторник15:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони от Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър с източна компонента. Максималните температури ще са между 23° и 28°, в София - около 23°. Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони от Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър с източна компонента. Максималните температури ще са между 23° и 28°, в София - около 23°.

Претенции без край

/ брой: 180

автор:Евгени Гаврилов

visibility 0

Евгени ГАВРИЛОВ


Бизнесът, каквото и да означава това понятие у нас, се обяви против идеята най-евтиният газ, който държавният оператор "Булгаргаз" доставя, да отива към топлофикационните дружества в страната, които осигуряват топлината за хората. Това става ясно от позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), изпратена до няколко ресорни министри от служебния кабинет и до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). 

От писмото (на епистоларните форми т.нар. работодателски организации са царе) става ясно, че кабинетът подготвя подобни поправки в наредбата за регулиране на цените на природния газ. Очаквано от АОБР твърдят, че подобни промени ще повишат необосновано цената за индустрията и ще доведат до множество фалити.

Както е известно, през последните години плашенето с фалити е универсалният аргумент, с който работодатели, а и синдикати, обясняват своите претенции, които нямат край.  

И още един "дежурен" аргумент. Бизнесът предупреждава, че резултатът от подобно действие ще бъдат повишени производствени разходи и генериране на допълнителна инфлация, загуба на работни места и на конкурентоспособност.

Претенциите на бизнеса през последните години са наистина прекалени. Неговите представители като че ли свикнаха да живеят от субсидии и подкрепата на държавното рамо. В един момент се оказа, че има фирми, които чакат енергийните помощи, както се чака заплата в края на месеца.

Наистина има предприятия, които имаха нужда от тях, но съществуват фирми, които спокойно можеха да минат и без намесата на държавата. Затова раздаването на енергийните помощи на калпак може би беше грешка. Освен това в един момент трудно вече можеше да се хване краят колко милиарди отидоха в това направление. 

Сега актуални стават претенциите за евтин природен газ.

А някой вече спомня ли си за смешния плач на хотелиери и ресторантьори в разгара на пандемията? Под натиск последното правителство на ГЕРБ им направи безброй отстъпки и облекчения, които така и не се усетиха от потребители на техните услуги. 

И малко статистика.

Не е вярно, че страната се намира в тежка икономическа криза. Данните показват рекорден износ през последните месеци. Повишава се индустриалното производство и все още има ръст на икономиката. Това означава, че икономиката  работи. Въпреки непрекъснатите претенции на бизнеса.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Вносът от Украйна не секва

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 105

До 46% скок на водата в Перник и Софийска област

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 105

Повечето работещи в сивия сектор не го смятат за нарушение

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 105

Дефицит от 3% невъзможен

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 105

Пълна абдикация

автор:Мая Йовановска

visibility 488

/ брой: 105

Лео Меси и парите

автор:Марин Милашки

visibility 469

/ брой: 105

Референдумът срещу джендър идеологията е все по-актуален

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 105

Посланици на мрака

автор:Александър Урумов

visibility 521

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ