25 Април 2024четвъртък18:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БГНЕС

Президентът скастри бизнеса: Не искахте държава в икономиката, сега искате брутална държавна намеса

Радев иска бързи и конкретни мерки срещу скъпия ток

автор:Дума

visibility 142

"Вие бяхте върл радетел на ненамесата на държавата в икономиката. Това, което сега предлагате, е брутална намеса на държавата в икономиката". С тези думи президентът Румен Радев се обърна към Васил Велев и другите представители на едрия капитал по веме на кръгла маса на тема "Мерки за решаване на проблема с високата цена на електроенергията и природния газ. Подготовка на позицията на България пред ЕС".

Очаквано бизнесът поиска бърза държавна помощ заради скъпия ток на борсата. Президентът отговори, че иска ясни и конкретни предложения, които да бъдат претворени в решения на служебното правителство.

Председателят АИКБ Васил Велев поиска свръхпечалбите на БЕХ и енергопроизводителите да бъдат върнати към фирмите като компенсация за високите цени. Когато се помага на всички, а не само на някои, то това няма да бъде прието от Европейската комисия като държавна помощ, бе неговата теза. Това ни връщало в едни минали времена, отвърна Радев и нарече предложението на Велев "брутална намеса на държавата".

Кръглата маса бе с участието на премиера и част от служебните министри, с регулатора КЕВР, с БЕХ, с важните държавни енергийни дружества, синдикати, работодатели. Присъстваха и кметове на големи общини.

Всички знаем, че в Европа се вихри невиждана, безпрезедентна до момента енергийна криза. Тя не подминава и България. Причините са много - глобални най-вече и от вътрешен характер. Не искам да се спирам на тях. Искам да призова наистина тези причини да не се политизират поне на тази кръгла маса, обърна се Радев към присъстващите. Той подчерта няколко пъти, че проблемите в сектор енергетика са трупани с десетилетия.
По думите му България е оставена без енергийна стратегия в период, в който цяла Европа адаптира своята икономика към "Зелената сделка".
Предишните управляващи са говорили едно пред нашите работници в мините и в ТЕЦ-овете, а направиха съвсем друго в Брюксел, каза още държавният глава.

Премиерът Стефан Янев е създал работна група, която да изготви изцяло нова стратегия за дългосрочното развитие на енергийния сектор. В същото време в краткосрочен план търсим най-точните решения, включително и такива, които не са били прилагани до момента. Ще търсим именно това - защита на българските производители, увери Янев.

От 1 ноември влиза в сила нова методика за изчисляване на цените на промишления ток, като намалението ще бъде с 30 лева на мегаватчас. Щяло да има и други мерки, които да доведат до корекция на цената на долу, посочи на свой ред енергийният министър Андрей Живков. И отчете като успех промяната в начина на работа на енергийната борса, което изсветлило търговията на електроенергия. Ако се върви към краткосрочни мерки за подпомагани на бизнеса, то те по-скоро следва да бъдат финансови, а не промяна в нормативните уредби, защото това отнема много време, добави служебният премиер.

До края на седмицата трябва да влезе в сила помощта от по 50 лева на мегаватчас за малките фирми с оборот над 500 000 лева, отчете министърът на икономиката Даниела Везиева. Тази помощ следва да бъде изплатена в рамките на месец, увери още тя. В дългосрочен план ще се работи по методика, която да позволи 25% от стойността на въглеродните квоти да се връща обратно към бизнеса под формата на компенсации.

Ще се разработи комплексен подход за подкрепа на социално слабите и уязвимите групи в обществото с оглед на високите цени на енергията. Освен това държавата увеличила значително средствата, които дава като енергийна помощ. "С актуализацията на бюджета за 2021 г. отделяме за това 181 милиона лева, което е ръст с 41% в сравнение с 2018 г. В обхвата на тази помощ влизат над 30 000 семейства", заяви социалният министър Гълъб Донев.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 386

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 319

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ