07 Май 2024вторник07:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Приказки за малки и големи в сърцето на Родопите

Лятната театрална академия в с. Широка лъка за 13-и път превърна в артисти момичета и момчета в риск и социално неравностойно положение

/ брой: 169

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 2691

Фондацията за култура "Ден Гри" и програмата "Артисти за деца" организираха за пореден път Лятна академия за деца в риск в родопското село Широка лъка и Кинолаборатория за младежи в неравностойно положение в Смолян. Партньори са Домът за деца "Катя Ванчева" и ОУ "Н. Й. Вапцаров" в с. Широка лъка, и Университетът за изкуства в Утрехт, Холандия.
Успешният проект Лятна театрална академия, чието 13-о издание приключи преди дни, представя на практика и популяризира иновационен модел за работа с деца в риск и социално неравностойно положение чрез средствата на изкуството. Едновременно с това създава условия за превръщането му в устойчив модел за работа с рискови групи. Продължителността на заниманията е от три до четири седмици, а в този период са включени от 60 до 80 деца в района на Смолян и Девин. Обучава ги международен екип от 35 млади артисти в различни сфери на съвременното изкуство.
Основната цел на проекта е с помощта на изразните средства на театъра да се предизвиква и освободи присъщият на всяко дете естествен ентусиазъм спрямо изкуството. По този начин се допринася за изграждането на трайни социални умения и възпитание в толерантност, творчество, дисциплина и работа в екип, посочват организаторите.
Тазгодишното издание на академията поведе участниците на пътуване в "Приказният свят на Африка и България". Този път с необикновената история за Белия жираф, вдъхновена от стара зулуска легенда и написана от Елена Панайотова. Главен герой в тази вълшебна история е малката Макони, която тръгва да търси Белия жираф, лечител на тъгата й. Посланието е свързано с безграничната майчина любов. Творбата е осъществена на сцена с кукли, танци и маски.
Друг интересен акцент е сакралната българска приказка "Жива вода" - за умиращия цар и тримата братя, които тръгват да търсят живата вода. Изразните средства отново са разнообразни - кукли, маски, танци, бойни изкуства и, разбира се, музика.
Програмата на проявата включваше още ателиета по танц, маски, кукли, музика, йога, бойни, визуални и приложни изкуства. Участваха възпитаници на Дома за деца "Катя Ванчева" и ОУ "Н. Й. Вапцаров" в с. Широка лъка, деца от ромски произход от Девин, както и малчугани от околните села. Към тях имаха възможност да се присъединят момичета и момчета от домовете за деца "Олга Скобелева" в Пловдив и "Мария Терезия" в Стара Загора, ОУ "Марин Дринов" в Панагюрище, Комплекса за социални услуги в Брацигово, младежи от Центъра за настаняване от семеен тип в Смолян и други.
Театралната академия завърши с Детски приказен фестивал с представления на професионални артисти от България, Холандия, Великобритания, детски спектакли, кинопрожекции, изложби и още много изненади. Традиционно в тази заключителна проява се включиха деца от други домове и училища в Девин, Смолян, Пловдив, Гоце Делчев, Брацигово, Панагюрище, Стара Загора, София и т.н.
В петата Кинолаборатория за младежи в неравностойно пложение участваха 40 деца от домове от Смолян, Пловдив, Стара Загора и Асеновград. Програмата бе разделена на два модула - в първия известната професорка Ариане Порто от Университета в Кампина представи метода на Bem-Te-Vi (BTV), прилаган в цяла Бразилия, за работа с деца и младежи, които създават късометражни филми. Във втория модул кинорежисьорите Влади Андонов и Христо Симеонов експериментираха с младежите, учеха ги как да бъдат сценаристи, режисьори, оператори и монтажисти на късометражни филми. Към групата се присъединиха младежи от Холандия и Франция. Финалът на Кинолабораторията се състоя на площада в стария център на Смолян.
Ръководителка на двете програми е режисьорката Елена Панайотова, инициаторка и вдъхновителка на Лятната театрална академия за деца в риск. В продължение вече на 13 години тя работи по този проект с постоянен екип от артисти, а от пет години осъществява програмите и в Африка. Генерален спонсор на проявата е LLP Group - София. След приключването на академията Елена Панайотова сподели пред ДУМА свои мисли и впечатления.





Снимки Атанас Кънев

Елена Панайотова:
Чрез изкуството децата влизат в свят на доброта и любов


Снимка Славея Йорданова/SofiaLive

- Кое ви изненада или особено ви зарадва в тазгодишното издание на Лятната академия?
- Тази година за първи път имаме толкова различни деца и ниво на интеграция. Участваха възпитаници на домове от поне 7 града от България, деца от гимназия в Холандия, от Франция, от Широка лъка. Цялата тази разнообразна група постигна много добро ниво на интегриране в заключителното представление. И като че ли самите деца са вече по-отворени, по-внимателни, някои от тях са участвали в едно-две издания и идват с голямо желание и готовност да работят. Прекрасно е да се наблюдава това обединение както сред децата, така и сред публиката.
- Какво поддържа вашата упоритост и всеотдайност към тази инициатива вече 13 години?
- Извън практическите неща, т.е. финансирането от човек от Великобритания, вдъхновен от тази идея толкова години, има екип, който започна преди 13 години с една основна група от него. Тогава бяха студенти, вече са утвърдени артисти и все така работят с нас. Продължаваме да привличаме артисти от цяла Европа, някои от нашите известни изпълнители също се включват. Вдъхновяващо е да успееш да помогнеш на едно дете да придобие самочувствие, да се усмихне, да се отвори, да влезе чрез изкуството в един свят на доброта и любов, в който времето спира и всичко друго се заличава.
- Ентусиазирани ли са и възрастните, които отговарят за присъствието и участието на децата в заниманията?
- Много е важно участието на ръководствата на домовете, на училищата. Водещите тези институции се запознават с нашия опит и оттам идва подкрепата на самите социални работници, за които правим тренинги. Те работят и ни помагат, защото една неправителствена организация не би могла сама да направи същностна промяна в обществото. Имаме чудесни взаимоотношения с нашите партньори от домове, училища, кметства, общини...
- А местните хора, които са ваши домакини, как приемат всичко това?
- Всяка година се случва някой от тях да ме спре на площада и да ми каже: "Е, тази година ни изненадахте и наистина беше най-добрата." И за тях това е празник, защото не е просто детски театър, а определена култура. Внимателно подбираме приказките, средствата, работи се много професионално, прави се високо ниво театър. Това вдъхновява местните хора и те дълго време говорят не само за децата, но и за представлението.
- Творческата работа и приятелствата, които създават, какво допринасят за децата - и за лишените от родители, и за другите, които имат семейства?
- И двете страни има какво да научат. Много сме щастливи, че през последните години липсва напрежението, което съществуваше в началните издания между децата от домове, тези от ромската общност и другите. Там те стават просто деца, което е полезно за всички. Тази година моя приятелка дойде с детето си от Амстердам. Макар че не говори български, то се включи в нашата програма. Тя ми каза: "Така моят син ще разбере колко много притежава, ще осмисли факта, че има родител, възможности, грижи във всяко отношение. Ще може да оцени много по-добре това, което има, и да сподели повече с тези, които нямат. Това е много ценно."

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2053

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2008

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1816

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2123

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2351

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1939

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2199

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2148

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ