13 Юли 2025неделя05:49 ч.

Приказна феерия усмихна Широка лъка

Деветият театрален фестивал в Родопите успя да направи щастливи над 200 деца в риск от цяла южна България

/ брой: 165

visibility 703

Елка Борисова

Преди броени дни с голям театрален празник приключи деветото издание на традиционната Лятна театрална академия за деца в риск (26 юни-16 юли). Организатор и основател на голямото събитие е театралната режисьорка Елена Панайотова, която работи в партньорство с университета за изкуства в град Утрехт, Холандия, както и с доброволчески екип от над 25 млади артисти от България, Холандия и Америка. Тяхната мисия е да помогнат на децата от дома за деца "Катя Ванчева" и от основното училище "Н. Й. Вапцаров" в Широка лъка да придобият знания и умения, които след време успешно да ги социализират и да променят към добро тяхното нелеко бъдеще. Тази година ателиетата бяха най-много на брой, а сред водещите на приказните работилници и уъркшопите имаше театрали и музиканти от различни континенти. Над 60 деца от дома за деца в Широка лъка, пловдивския дом "Олга Скобелева" и дома за настаняване на деца от семеен тип в Смолян се обучаваха професионално в ателиета по музика, танц, театър, кукли, маски, йога, бойни изкуства и киноработилница, вдъхновени от китайските приказки и легенди, които са тема на тазгодишния Летен театрален университет.
На 16 юли пред многобройните гости от Холандия (ученици от гимназия "Нова" в град Хага), САЩ, Германия и България талантливите деца завладяващо разказаха историите на Буда, Шамбала и китайската империя, представиха легендата за създаването на Млечния път и китайския календар, водиха кукли, пяха на китайски, танцуваха и играха вълнуващо детско родопско хоро, което разчувства до сълзи присъстващите на фестивала. Сред гостите, които дойдоха да подкрепят децата от дома в Широка лъка, бяха над 150 техни връстници от други домове и училища в южна България - Девин, Смолян, Пловдив, Гоце Делчев, Хасково, Панагюрище и др.
Тази година с децата работиха примата на движенческия театър у нас Вероника Петрова, художниците Тихомир Трифонов, Александър Предов и Анна Кирилова, американският танцьор Айра Кеймбридж и тромпетистът Куинтън Зиглер, холандката Кристин Вос от Академията по изкуства в Утрехт, куклените актриси Мая Бежанска и Росица Казакова, холандката Ели Снип и Стела Кръстева от филмова къща "Made in Sofia", и много други. Само за 3 седмици те успяха да научат децата как да водят кукли и да правят маски, как да реализират на сцената приказните истории, как да дишат правилно, да правят йога и дори как да музицират. За първи път се състоя и киноработилница, чиято цел е да обучи младежите от дома за настаняване от семеен тип в Смолян как се създават истински киноистории. За първи път имаше и професионално ателие за възрастни - "Маска, персонаж, театрални игри", водено по оригиналния метод на френския педагог Жак Льокок от актрисата Соня Евалд, основателка на независимата театрална компания "Мимекри" в Холандия.
Деветото издание на Лятната театрална академия за деца в риск тази година в най-пълна степен доказа, че пътят към детското щастие и създаването на хармонично гражданско общество е много по-кратък и лесен, когато минава през изкуството.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ