05 Май 2024неделя12:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Привилегията ВЕИ

/ брой: 10

автор:Светлана Велева

visibility 661

Президентът Плевнелиев сезира КС с искане въведената от тази година такса за производство на вятърна и слънчева енергия да бъде обявена за противоконституционна. Държавата можела да събира държавни такси от гражданите и юридическите лица, но само когато те получават насрещна услуга, а в случая нямало такава. Създавала се и неравнопоставеност.
А привилегиите, които получават ВЕИ-тата, не са ли форма на услуга от държавата? Да припомним, че преференциалните цени за изкупуване на енергия от ВЕИ, определени от ДКЕВР за 2013 г., достигат 353 лв. за МВтч. За сравнение, изкупната цена на електрическа енергия от от ТЕЦ "Марица изток 2" е 63.14 в./МВтч., а тази, произведена от АЕЦ "Козлодуй" - 37.75 лв./МВтч., или близо 10 пъти по-ниска. Това не е ли неравнопоставеност, която плащат и гражданите? А нима не са точно ВЕИ-тата дебалансьорите на енергийната система? При положение, че според изискване на ЕК до 2020 г. 16% от общото ни производство на електроенергия трябва да е от ВЕИ, а в момента то варира между 12 и 14%, е ясно, че сме преизпълнили "зеленото" производство.
Близо 80% от ВЕИ централите са въведени в експлоатация в периода 2009 - 2012 г., когато към мрежата са присъединени мощности колкото един реактор. Фирмите в сектор "Енергетика" пък са нараснали с 67% спрямо 2008 г. именно заради бизнеса със "зелена енергия". И докато част от производството на ток от АЕЦ и от ТЕЦ бе лимитирано заради ниското потребление през първата половина на 2013-а, само "зелените" централи отчетоха увеличение - над 50% ръст. Реално целият енергиен сектор агонизира, държавните фирми в него работят на загуба, само ВЕИ-тата отбелязват бум. Не е ли редно дебалансьорите и привилегированите да плащат за дисбаланса? Логично възниква и въпросът чии интереси тогава защитава Плевнелиев? Защото не са нито тези на гражданите, нито на сигурността на енергийната система.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ