27 Април 2024събота17:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проект за водно огледало на Стефан Гацев е сред 60-те творби в галерия "Средец"

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 1738

  Изложба по повод 75 години от рождението на художника Стефан Гацев е подредена в галерия "Средец" на Министерството на културата. В експозицията са представени емблематични произведения - над 60 творби живопис, рисунка и графика, на художника с поглед към неочакваните ракурси.
    Приживе дипломиралият се при проф. Илия Петров Стефан Гацев няма нито една самостоятелна изложба. Макар че палитрата на тематичните му търсения е широка, критиката на 60-те и 70-те години е пестелива в отбелязването на постиженията му. Той е от малкото автори, които умеят да съчетават декоративното и конструктивното с вкуса към монументалното. В експозицията са включени и проекти за монументална скулптура - проект за водното огледало пред Народния театър "Иван Вазов", проекти за паметници и текстил.
    Малко известен е фактът, че през 1980 г. заедно със съпругата си Янка Гацева, завършила специалност текстил, Стефан Гацев създава една от първите детски школи по изобразително изкуство у нас. Макар че умира едва на 51 г., Стефан Гацев оставя значително по обем творчество, което днес е притежание на НХГ, СГХГ, на галерии и частни колекции у нас и в чужбина. Роденият в София Стефан Гацев (1935-1986) завършва първия випуск на новооткритата Художествена гимназия. Макар че след това се дипломира в специалност живопис при проф. Илия Петров в НХА, Стефан Гацев проявява жив интерес и към декоративно-монументалните изкуства, които специализира при проф. Георги Богданов. Участва и е награждаван на десетки младежки изложби у нас и в Париж, където оценяват високо новаторския му и авангарден поглед и лично виждане за света. При работата си Стефан Гацев използва въглен, гваш, туш, акварел, маслен и сух пастел, молив и дори флумастер и химикал, често смесвайки различните техники.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 673

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 682

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 601

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 621

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ