24 Април 2024сряда02:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Против Конституцията парламентът каза "не" на "Белене"

Това е антидържавен акт, трябва да се атакува в КС, заслужава вот на недоверие, категорични са от левицата

/ брой: 76

автор:Ира Милева

visibility 1383

Със 120-те гласа на ГЕРБ, сините и независими парламентът вчера реши да "подкрепи правителството" за спирането на строежа на АЕЦ "Белене". Цецка Цачева отказа гласуването да е поименно, понеже не било поискано от една десета от депутатите.
"Това решение е противоконституционно. Народното събрание няма подкрепяща функция, а законодателна", възмути се веднага Георги Пирински. Той изреди хронологията на целия "антидържавен акт" - "първо премиерът се обажда на руския си колега, за да му съобщи решението си, след това се обажда на журналист от българските медии, за да му съобщи решението си, след това го съобщава пред депутатите в комисия, а накрая в 17.57 ч. ГЕРБ внасят едно недоносче за гласуване от парламента". Пирински допълни, че решението на парламента е "гумен печат". Той бе категоричен, че то трябва да бъде атакувано в Конституционния съд. На същото мнение бе и Янаки Стоилов, според когото трябва да има и референдум. Следващата стъпка е искането на вот на недоверие към правителството, обобщи Стоилов. Депутатът обърна внимание, че с решението си мнозинството освобождава кабинета от действия, но не и от отговорности.
"В момента за АЕЦ "Белене" сме на четвърти от седем етапа. В България тези три етапа отнемат 8 години. Няма как това да се случи в "Козлодуй" по-бързо от 7 или 8 години, защото там площадката е комплицирана", обясни Румен Овчаров. "Кога точно лъжете, че когато реакторът е в "Белене", сме зависими от Русия, а в "Козлодуй" -  не. Или аргументът е, че няма пазар за електроенергия, а при "Козлодуй" изведнъж има пазар", попита бившият министър. Според Овчаров в предварителния доклад на HSBC има извод, че до 2030 г. са нужни 40 реактора като този в "Белене". "При всички сценарии, с изключение на един, проектът е ефективен. Затова управляващите са скрили предварителния доклад на банката", заяви депутатът. "Какво очаквате, някакви марсианци, зелени човечета ли да дойдат да ви строят централата", попита още той. Овчаров подчерта, че кабинетът е изгонил всички стратегически инвеститори - немските инвеститори, французи, финландци и дори американските инвеститори не са ни харесали.
Идеята парламентът да се произнесе по решението на МС дойде от лидера на ДСБ Иван Костов в сряда. Според него така решението щяло да изглежда национално. Вчера се разбра, че 3 минути преди 18 ч. същия ден проект за решение е бил внесен от ПГ на ГЕРБ, за да може точката да бъде разгледана скоростно. Тя бе включена като първа в дневния ред и мнозинството реши в залата да бъде изслушан новоизлюпеният зам.-министър на икономиката Валентин Николов.
"Не Валентин Николов е човекът, който трябва да обоснове позицията на правителството за АЕЦ "Белене", а самият Борисов", остро репликира Мая Манолова. Предложението й не бе прието, но Борисов се появи в парламента заедно с Делян Добрев. "Уважаема, г-жо Манолова, винаги, когато поискате да съм тук, аз съм тук", заяви премиерът.
Малко повече от 3 часа продължиха дебатите около спирането на проекта "Белене". Правителственото решение бе яростно защитавано от десните.
"Това е политическият провал на България. Това е най-голямата икономическа глупост, най-скандалната авантюра в технически план и социална катастрофа. От два дни премиерът ухажва мързеланковците в парламента - мирише на национално предателство, мирише на съд и националната отговорност трябва да се прехвърли от правителството към парламента", заяви възмутен от трибуната Петър Димитров.
"Идва премиерът в икономическата комисия и казва за "Белене", а след това едва ли не по терлици съобщава за газовата централа", коментира Йордан Цонев от ДПС. Той попита кой ще е инвеститор, откъде ще се вземе въпросният газ.
Борисов отговори, че газовата централа, която щяла да се строи, ще е частна. Той продължи с репликите от предишния ден, че предишното правителство е противник на "Белене" и затова проектът не се е осъществил. След това прехвърли топката към "Цанков камък": "Заради строежа на "Цанков камък" НЕК има пасив от 1 милиард. Заради този проект и "Белене" държавната НЕК е натрупала загуби".
Зам.-шефът на ДПС Лютви Местан обаче припомни на Борисов, че в телевизионно предаване е заявил, че Ахмед Доган няма отношение към "Цанков камък". Отговорът на Борисов бе да честити рождения ден на лидера на движението. В отговор депутатите от ДПС отказаха да участват в гласуването с мотива, че парламентът не може да се подчинява на еднолични решения, било то на Борисов или Путин.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ