23 Януари 2026петък21:06 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Путин и Тръмп се срещат в Париж

Двамата президентите ще обсъдят ключови въпроси на 11 ноември

/ брой: 207

автор:Дума

visibility 3136

На 11 ноември столицата на Франция Париж ще е домакин на срещата на президентите на Русия и САЩ - Владимир Путин и Доналд Тръмп. Това съобщи РИА "Новости".
Агенцията се позовава на съветникa на руския лидер Юрий Ушаков. Самият Владимир Путин е обсъдил датата и мястото по време на своята среща с помощника по националната сигурност на Доналд Тръмп - Джон Болтън, който осъществи визита в Русия на фона на нагнетяващото се напрежение между двете страни.
Очаква се на срещата в Париж двамата лидери да обсъдят ключови въпроси. Тя ще се проведе в рамките на събитията, посветени на стогодишнината от края на Първата световна война.
Срещата между двамата лидери ще се състои след официалните мероприятия. Продължителността на преговорите ще зависи от самите президенти. "Това ще бъде нормална двустранна среща", каза Юрий Ушаков. Според него членовете на делегациите на двете страни ще присъстват на разговорите.
Помощникът на Путин също така заяви, че по време на преговорите на президента със съветника на държавния секретар Джон Болтън, който бе на визита в Москва, са били обсъдени някои въпроси за по-нататъшни контакти на високо ниво. Той отбеляза, че Путин и Тръмп ще имат и други възможности за среща, но засега конкретната договореност е само за Париж.
На 22 октомври Болтън пристигна в Русия, за да обсъди руско-американските отношения и да продължи диалога, започнат в Хелзинки от Тръмп и Путин. Разговорите на Болтън в Москва обаче не бяха леки. Той потвърди, че Тръмп e твърд в желанието си да извади Съединените щати от договора за контрол на въоръженията от времето на съветската епоха.
На срещата си с Болтън руският президент Путин демонстрира и своето специфично чувство за хумор, отбелязва в. "Вашингтон пост".
"Доколкото си спомням, американският държавен печат изобразява орел, който държи от едната страна 13 стрели, а в другата - маслинен клон с 13 маслини - каза Путин. "Ето въпроса:" Дали орелът ви вече е изял всичките маслини, а е оставил само стрелите? ", попита руският президент. В отговор Болтън заяви, че въпреки различията в националните интереси на двете страни, е доста "полезно" да се срещат и да намират общи позиции. "Но маслиново клонче, маслини не съм донесъл", добави Болтън.
Визитата на американския политик в Кремъл става на фона на растящо напрежение между САЩ и Русия. В Москва Болтън обяви, че Тръмп e твърд в желанието си да извади Съединените щати от договора за контрол на въоръженията от времето на Съветската епоха. Болтън заяви, че САЩ ще представят своевременно официално известие за напускането на договора, ограничаващ ядрените оръжия със среден обсег.
Съветникът на Тръмп пак повтори, че Русия нарушава пакта. Това е ясен сигнал, че не е постигнат напредък по време на двудневните разговори на Болтън с високопоставени руски представители, включително и с президента Владимир Путин.
Кремъл отрича всякакви нарушения и казва, че бракуването на 31-годишния договор за ядрени сили би било опасно развитие, което би могло да предизвика нова надпревара във въоръжаването.
Изказванията на Болтън разочароваха Германия и други съюзници на САЩ в Европа. Те призоваха Вашингтон да работи за преодоляване на споровете с Русия, вместо да се откаже изцяло от договора.


Снимка БГНЕС
Владимир  Путин обяснява несъстоятелността на американската позиция на срещата му в Кремъл с президентския съветник Джон Болтън (в гръб срещу него)


 

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 925

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 15

Конгресът във Виетнам приключва по-рано

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 1645

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 1246

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 852

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ