20 Февруари 2026петък07:46 ч.

Путин посочи отговорните за саботажа на "Северен поток"

автор:Дума

visibility 1464

Руският президент Владимир Путин нарече атаките срещу "Северен поток" действията на Запада за разрушаване на европейската енергийна инфраструктура.

„Санкциите не са достатъчни за англосаксонците, те преминаха към саботаж, като организираха взрив на международните газопроводи „Северен поток“, които минават по дъното на Балтийско море. Те всъщност се заеха да разрушат общоевропейската енергийна инфраструктура. Очевидно е за всички, кой има полза, кой има полза, той го направи ”, каза Путин, говорейки в Кремъл след резултатите от референдумите в ДНР, ЛНР, Херсонска и Запорожка области.

По-рано в петък директорът на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин заяви, че SVR притежава материали, сочещи западна следа в случая с аварията на Северен поток.

Секретарят на Съвета за сигурност на Руската федерация Николай Патрушев на свой ред нарече Съединените щати основният бенефициент от експлозиите на газопроводи. Той допълни, че трябва да се положат усилия за разкриване на клиентите и извършителите на взривовете.

Защо се стигна до възстановяването на двата газопровода
Wall Street Journal също съобщи в петък, че Дания е установила предварително, че газопроводите са били повредени в понеделник от две експлозии, „всяка от които е имала сила от около 500 кг“.

Междувременно беларуският президент Александър Лукашенко заяви, че скоро Европа ще започне да обвинява Русия в саботаж на собствените й газопроводи.

Междувременно, според говорителя на руското външно министерство Мария Захарова, инцидентът е станал в специалната икономическа зона на Дания и Швеция, която е изцяло контролирана от американските разузнавателни агенции.

Първо, инцидентът се случи на 26 септември на една от линиите на газопровода "Северен поток 2 " . Намаляване на налягането е регистрирано в тръба "А" югоизточно от датския остров Борнхолм. По-късно същия ден беше регистриран спад на налягането и на двата низа на газопровода "Северен поток".

Говорителят на сеизмичния център на Швеция Бьорн Лунд каза, че този ден са регистрирани две мощни подводни експлозии в района на изтичане на газ от тръбопровода . А на 29 септември шведската брегова охрана откри четвъртото изтичане на газ.

След инцидента бившият полски външен министър Радослав Сикорски публикува в Туитър снимка на морската повърхност с газ, издигащ се от дъното, придружена с думите: „Благодарим ви, САЩ“. По-късно той изтри публикацията, защото потребителите на социалните мрежи му се подиграваха .

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Вицепремиер с арест за алкохол и дрога

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Обновлението в БСП ще бъде видимо

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Нашата цел е изграждането на истинска социална държава

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 0

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 0

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 0

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ