17 Декември 2025сряда11:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Работници на "Терем - Хан Крум" в Търговище протестираха

Ръководството на предприятието се кани да намали работното време

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 5730

Работници на "Терем - Хан Крум" ЕООД в Търговище прекъснаха работния си ден за час в знак на протест срещу предложение на ръководството на завода за намаляване на работното време. Това съобщи БТА, като се позова на Красимир Стоичков, председател на синдикална организация към Федерацията на независимите синдикати в отбраната на КНСБ. По негови думи временно изпълняващият длъжността управител на дружеството Николай Паскалев предлага част от работниците да подпишат споразумения за намаляване на работния им ден до четири часа и половина.
Несъгласни с предложението работници излязоха на кръговото кръстовище на главния път София-Варна край Търговище. Движението на автомобили не бе спряно, желанието на протестиращите е да бъдат забелязани, а не да нарушават делника на други граждани.
Красимир Стоичков отбеляза, че основната причина за протеста им е, че работниците и служителите не са отговорни за факта, че дружеството не е натоварено с работа. По думите му с въвеждането на намален работен ден за част от работниците няма да се получи особено сериозен ефект. Стоичков допълни, че се очаква скоро да започне работата по два договора, а подобна ситуация предизвиква работници да напускат.
"Част от напускащите са хора на възлови позиции, след тях няма да има кой да работи, няма да успеем да изпълним поръчките си. Управителят е прав, че проблемът е системен и не е от днес, но от много години насам ние очакваме някой да започне да го решава. Предприятието е специфично. Трябва да му бъде сменен статутът, за да може да се запази. В тази ситуация при липса на работа, ниски заплати, вариращи малко над минималната, предприятието си губи смисъла", заяви синдикалистът.
Протестните действия ще продължат поне до края на настоящата седмица или до преустановяване коментирането на темата за намаляване продължителността на работния ден, каза още Стоичков.
В дружеството работят общо около 120 човека. През миналата седмица са получили трудовите си възнаграждения за юни. Забавяне в изплащането на заплатите бе причината за продължителни протести в началото на годината. За да коментира проблемите и бъдещите възможности, с работниците в завода говори и министърът на отбраната Атанас Запрянов. През юни на парламентарен контрол той заяви, че е изготвена стратегическа рамка за трансформация на "Терем - Хан Крум" ЕООД, за да се запазят способностите на завода за извършване на капитален ремонт на бронетанкова и автомобилна техника, като се търсят възможности за усвояване на съвременни натовски образци.

Изпълнителното бюро на БСП подаде оставка

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 237

БСП е против приватизацията на "Топлофикация София"

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 237

15-годишно момиче блъснато на пешеходна пътека в София

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 237

БДЖ запазва 75% от пътническите превози

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 237

Ще има отлив в цялата сфера на услугите след първи януари

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 237

Започва проучването за нефт и газ край Варна

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 237

Доналд Тръмп: Мирът в Украйна е по-близо от всякога

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 237

Матео Салвини: Санкциите на ЕС ни поставиха на колене

автор:Дума

visibility 115

/ брой: 237

В Хърватия е потвърден случай на проказа

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 237

Пекин си взима пандите от Токио

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 237

Безизходица

автор:Александър Симов

visibility 144

/ брой: 237

Чашата не е решение

автор:Барбара Пейчинова

visibility 111

/ брой: 237

Врата в полето

visibility 153

/ брой: 237

Светът през 2025 г. - войни, протести, мир

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ