Радев и Йотова тръгват към втори мандат
Президентът и вицепрезидентът са за промяна на модела, в който един човек е събрал цялата власт
/ брой: 22
Илияна Йотова и Румен Радев искат нов мандат като президентска двойка, обяви държавният глава при годишния си отчет. Формулировката на кандидатурата ще стане ясна в законния срок. Радев посочи, че очаква и реакция от БСП, която го издигна през 2016 г.
Двамата искат промяна на управленския модел, който концентрира властта в ръцете на министър-председателя и неговото тясно обкръжение. Това води към разпад на държавността, категоричен е Радев.
"Смяната на модела не означава промяна на парламентарното устройство. Хората в България не са реквизит на злополучна политическа пиеса, а главно действащо лице в реалния живот", смята Йотова. За нея смяната на модела означава държава, в която компетентни и грамотни хора дават реални решения на проблемите.
2020 бе годината на българското събуждане. Въпреки пандемията и задушената свобода на словото българите излязоха на улицата и заявиха категорично волята си за промяна, обобщи президентът Румен Радев
Държавният глава Румен Радев използва годишния си отчет, за да обяви, че заедно с Илияна Йотова ще се кандидатират за втори мандат като президент и вицепрезидент. Формата на издигане на кандидатурата им ще бъде ясна в указания законов срок. Социалистите, които издигнаха кандидатурата ми през 2016 г. и са нашето политическо семейство, имат правото да се произнесат първи, каза Радев, давайки заявка, че е готов отново да работи с БСП. Президентът смята, че ранната заявка ще помогне на избирателите да направят информиран избор между статуквото и алтернативата. "Ще продължим да обединяваме обществените усилия за промяна на днешния властови модел и създаване на условия за модерно развитие на България. Най-важната непосредствена национална цел е укрепването на държавността. Нейното постигане изисква решителни действия от легитимен парламент и отговорно правителство за демонтаж на порочния управленски модел, утвърждаване на върховенството на правото, неутрализиране на концентриралото огромен ресурс и власт задкулисие, пресичане на корупцията и връщане на гражданите в управлението", категоричен бе Радев.
Според президента предстоящият парламентарен вот поставя гражданите пред дилемата дали приемат или отхвърлят днешния модел на властта: еднолична, задкулисна, репресивна и корумпирана, разхитителна и несправедлива към обикновения българин. "Този модел концентрира властта в ръцете на министър-председателя и тесен кръг лица от неговото обкръжение. Това води към разпад на държавността", обобщи той. Президентът отчете, че при липса на решителни действия за укрепване на държавността съществува риск след предстоящите парламентарни избори да се стигне до обичайните пазарлъци между партии, които да доведат до правителство на задкулисието под благовидния предлог на национално обединение, национално спасение, експертен кабинет или друга подобна формулировка.
Радев се надява на реформи в редица сфери, честни и достъпни избори. Правният му екип работи сериозно по изменения в Конституцията, които ще внесе, когато има легитимен парламент, който се съобразява с волята на гражданите, а не прави тясно партийни сметки. "Моят правен екип ще получи истинско професионално наслаждение, докато се занимава с казуса за специалния прокурор, който да разследва главния", добави той. Според президента законовите промени трябва да допринесат за ефективното разделение на властите, за повече прозрачност и предвидимост на законотворческия процес, както и за пресичане на лобисткото законодателство. Той призова и за разширяване на механизмите за прозрачност и отчетност, за да бъдат пресечени злоупотребите с власт и кражбите.
"Смяната на модела не означава промяна на парламентарното устройство на България, а край на политиката на мегафона. Българите от близо и далеч трябва да припознават себе си в управлението. Хората в България не са реквизит на злополучна политическа пиеса, а главно действащо лице в реалния живот. Ние сме български граждани с права, а не поданици", гласи позицията на вицепрезидента Илияна Йотова. Тя не се включи в пресконференцията, тъй като се лекува от коронавирус. Радев обаче изчете част от годишния й доклад, а позицията й бе разпространена от пресцентъра на "Дондков" 2.
В смяната на модела Йотова вижда държава, в която компетентни и грамотни хора дават реални решения на проблемите, в която има отговорни действия, а не само арогантен политически пиар. В европейски аспект промяната ще е България да влезе в еврозоната и Шенген. България да предлага своите идеи за бъдещето на Европа, а не да гледа отстрани, очаква вицепрезидентът. "Искаме и можем заедно да напишем следващата страница от "Проектът за България", в която пътят към храма не се срутва, метрото не се помита от "цунамито" на Перловската река, дупка не зейва пред най-голямата болница в България", заявява Йотова.