12 Юли 2025събота07:55 ч.

Радикалният ислям нямал почва у нас

Причината е в умереното вероизповедание на мюсюлманите ни и съжителството им с православната общност

/ брой: 212

автор:Юри Михалков

visibility 2824

В България и на Балканите като цяло все още няма условия за радикален ислям. Това бе главната констатация на проведена в София кръгла маса "Балканският ислям - бариера или мост за радикализация?". Организатори на конференцията са Институтът за икономика и международни отношения (ИИМО), фондацията "Фридрих Еберт" и Българското дипломатическо дружество. На форума бе представен и едноименният сборник с разработки на бивши посланици, експерти и академични представители.
"Рискът на българска територия да бъдат осъществени терористични актове от радикални ислямски групировки е минимален. В България липсва критична маса от хора, способни да създадат логистична възможност за подобни действия", подчерта проф. Искра Баева - историк от СУ "Св. Климент Охридски". Според нея причините за такъв извод е, че "повечето български мюсюлмани изповядват традиционен ислям, който може да се нарече умерен. Проф. Баева припомни, че няма данни за българи джихадисти за разлика от други държани на Балканите.
Балканският ислям е бариера пред радикализирането на мюсюлманите в Европа, заяви Любомир Кючуков, директор на ИИМО и бивш посланик във Великобритания. Той обаче добави, че тази бариера може бързо да бъде вдигната и да се засили заплахата от Близкия изток. По думите му Турция е най-голямата бариера, макар в страната да протича политическо утвърждаване на исляма. Кючуков смята, че президентът Реджеп Ердоган се стреми да удържи контрола върху религиозната радикализация. По думите му срещу радикалния ислям трябва да се противодейства чрез единодействие с широки общности на мюсюлмани.  
Петър Воденски, бивш посланик в Турция, се спря на текущото засилване на исляма там - построени над 17 000 джамии след 2302 г., отменена е забраната за носене на хиджаб, има забрана на сцени с алкохол по филмите. Той припомни, че 12 турски партии има в съседни и по-далечни страни, а властта използва тази религия за политически цели.      
Бившият ни посланик в Албания и Косово д-р Боби Бобев обясни защо албанците не са религиозна нация, съжителствайки с християни, а защо при косоварите не е така, макар и те да са албанци. И в двете страни обаче врявали, че няма опасност от радикален ислям.
Между македонци и албанци няма тежка омраза, въпреки политическата конфронтация край бреговете на Вардар, увери журналистът и собственик на агенция БГНЕС Любчо Нешков. По думите му екстремисткият ислям няма корени сред албанците.
Любчо Трохаров, с богатия си посланически опит в Белград, Сараево и Загреб, смята, че проблемите на Западните Балкани не могат да бъдат решени без външна намеса, макар тя не винаги да е адекватна.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ