Райков омаловажи негативния доклад на Държавния департамент
/ брой: 97
Подобни констатации се правят за абсолютно всяка държава, включително и за такива с утвърдена демокрация, където също се забелязват пропуски. Не бих искал да разглеждам този доклад едва ли не като тежко обвинение срещу България. Някои от тези констатации са споделяни и от българското общество - това са теми, по които всички работим. Така коментира служебният премиер Марин Райков годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на правата на човека в България. В него се акцентира на влошаването на медийната среда заради политически и корпоративен натиск. Злоупотребата с подслушването, корупцията и безнаказаността се сочат като главните проблеми пред България.
Въпросът за независимостта на медиите е ключов - аз съм изключително привързан към тази тема. За мене този въпрос седи в две посоки - независимост на медиите от изпълнителната власт, от съответните институции, а от друга страна - независимостта на медиите от съответни "непрепоръчителни среди". Когато говорим, че медиите трябва да бъдат независими, те трябва да бъдат независими не само от изпълнителната власт, но и от средите, които наричаме "непрепоръчителни", коментира Райков, убеден, че винаги може да бъде направено повече.
"Не може да се диктува на журналисти какво да пишат и каква линия да държат. Единственото нещо, за което може да се настоява, е да има някаква условна етика, да няма предаване на реакции, които не отговарят на това, което е било, да има взаимно уважение и диалог и най-важното - да има спокойствие". Така Райков отговори по повод публикуваната във в. "Миллиет" карта на Турция с включени в нея обширни български територии.
Премиерът определи като абсолютно скандална картата на "Нова Турция", но обяви, че няма да връчва вербална нота. Картата е толкова скандална, че дори не заслужава коментара на един министър-председател, а единствено и само неговото презрение, добави той.