Георги Кадиев:
Районните кметове са назначени по приятелска линия и нередностите се множат
Кметът на Столичната община упражнява слаб контрол, а служителите на кметството са силно демотивирани, казва общинският съветник от БСП в София
/ брой: 68
Георги Кадиев е роден на 28 август 1966 г. в Бургас. Завършил е Немската езикова гимназия в Бургас и висше образование в Московския държавен институт по международни отношения - магистърска степен международни отношения със специализация Виетнам, Лаос, Камбоджа. Има магистратура по дипломатически науки и международни отношения в Университета Лестър, Великобритания, и магистратура по публична админстрация в Харвардския университет, Кенеди Скуул ъф Говърмънт. В периода 2005-2007 г. Георги Кадиев е заместник-министър на финансите. От 2007 г. е общински съветник в Столичния общински съвет от БСП. В момента е заместник-председател на постоянната комисия по финанси и бюджет и член на комисията по стопанска политика и общинска собственост към СОС.
ЦИТАТ:
Предложените мерки от кмета за реален отчет на парното водят "Топлофикация" към фалит"
"Столичната община не е добре, защото държавата е зле"
- Г-н Кадиев, на какво според вас се дължат системните провали в администрацията на Столичната община в последно време?
- Те са най-вече следствие от изключително лошата организация на работа в Столичната община, слаб контрол от страна на кмета и силна демотивация на служителите след всички случили се скандали. Когато един районен кмет види, че негов колега дава на шофьора си заплата от 2500 лева, както така направи кметът на "Изгрев", ефектът е, че всички започват да раздават такива заплати. Когато един шеф на общинско дружество види, че друг е купувал тигани и парфюми с пари на дружеството, както доректорът на "Софийски имоти", ефектът е, че във всички дружества започват да допускат подобни нарушения.
- Ако все още районните кметове се избираха пряко от хората, вместо да се назначават от кмета, щеше ли да се стигне до такива срамни ситуации, като направеното от кмета на "Изгрев"?
- Никога не може да бъде изключено нищо, те са живи хора. Но все пак фактът, че си излязъл пред хората, поискал си доверието им, показал си някакви качества по време на предизборната кампания, те ангажира много повече. Отколкото например, ако си човек, който никой не познава, и си станал кмет на район "Изгрев", само защото си приятел на бившия вече министър на транспорта Ивайло Московски - председател на ГЕРБ за района. Или пък както бившият директор на "Софийски имоти", заел поста, само защото е съученик на Николай Стойнев, съветник от ГЕРБ и председател на стопанската комисия към СОС. Така че, когато подобни назначения стават по приятелска линия, това е резултататът. Ако имаше избори, вероятността да се появят такива хора е много по-малка.
- Как си обяснявате провала с номинацията за кмет на "Триадица"? Фандъкова предложи за поста спорно име и после се отказа от него. Ще се намери ли достоен кандидат за поста?
- В София има 1,3 млн. души и се надявам все един да се намери. Тази дълга скамейка с кадри на ГЕРБ всъщност се оказа от двама-трима човека, от които единият е пияница и затова му е поискана оставката като вече бившия кмет на "Триадица", а другият е отказал да си намали заплатата, като проваленото предложение за поста. Имам усещането, че Йорданка Фандъкова не умее да оценява хората, нейните предложения много често са глупави. Тя винаги казва, че имената й били предложени от районните организации и така се измъква. Но, ако тя като ръководител не умее да прави преценка на хората, които предлага, значи просто не става за тази работа. Преди да предложиш някой за ръководен пост, първо трябва да го видиш, да го прецениш, да му разгледаш биографията. Още повече, че ГЕРБ в момента управлява цялата държава, от общината имат достъп и до МВР, и до ДАНС и могат да изискат цялата информация за един човек. Недопустимо е да се правят такива назначения. Най-скандалните примери са от държавната администрация, особено с шефката на ДКЕВР. От ГЕРБ си позволиха да назначат жена без диплома и никой да я провери. За мен това означава, че държавната администрация не работи.
- Имате ли сигнали за нередности, извършени от други районни кметове?
- За съжаление имам основно устни сигнали. Хората се страхуват да застават с имената си, а дори, когато са съгласни на това, нямат писмени доказателства. Самият аз изкарвам сигнали, които са подкрепени с документи. Иначе лесно ще кажат, че говоря така, защото съм опозиция и съм срещу ГЕРБ. Това, което все пак е радостно, е, че все повече хора започват да говорят, да казват какво се случва в Столичната община и се насочват към нас като опозиционни общински съветници. Те ни имат доверие, че няма да скрием или изтъргуваме сигналите. Примерът с район "Изгрев" е съвсем показателен. Кметът има сигнал от 27 септември миналата година, тя не предприема никакви мерки и февруари тази година хората идват при мен.
- Как си обяснявате личните атаки, които отправи към вас кметът Йорданка Фандъкова след множеството сигнали за нередности, които оповестихте?
- Сигурно не й е много приятен фактът, че излизат наяве подобни сигнали. Тя като че ли е очаквала кметуването да бъде само ръкопляскане. Аз нямам абсолютно нищо лично срещу нея. Просто ми се струва, че не работи добре като кмет.
Пореден пример е и грешката, допусната в съобщенията за данъците в София. Общината е платила 140 000 лева на "Български пощи" за погрешни съобщения и не каза нищо. От администрацията трябваше да излязат и да признаят грешката, да я обяснят като пропуск или недоглеждане например, да посочат отговорното лице и наказанието, което ще получи. Нищо такова не се случи, а се оправдаха с техническа грешка, която нямала значение. На практика обаче тя може да струва много на "Московска" 33.
- В някои градове на страната протестите се обърнаха и срещу местната власт. Вярно е, че те вече затихват, но все пак има ли възможност това да стане и в София?
- По никакъв начин не мога да я инспирирам, нито да насочвам гнева към Столичната община. За мен един от основните й проблеми е слабата работа на държавата. Няма как тя да е добре, ако правителството е зле. Достатъчно нагнетена е ситуацията със служебно правителство, с неяснота около изборите и хора, които се палят по улиците, за да подклаждам допълнително нажежената обстановка. Затова от мен няма да чуете призиви за оставката на Фандъкова, нито пък подтик към протестиращите да се насочат към общината. Проблемите в София са огромни - и в общинските дружества, и в "Топлофикация", и в "Софийска вода".
- Оказа се, че общината е имала доста време да реагира на поредното искане за скок на цената на водата от "Софийска вода", но не го е направила.
- Действително е така. Още на 28 август 2012 г. "Софийска вода" е поискала увеличение на цената с 14 на сто и до март тази година, когато от БСП изкарахме писмото, нямаше никаква реакция от страна на кметството. Възможно ли е 6 месеца да не обърнеш внимание на искането за такова драстично увеличение? Едва сега, когато се заговори за монополите и за цените, кметът се обади. А в същото време общината има над 25% дял във фирмата концесионер и свой представител в Съвета на директорите. Какво прави той там, защо не информира? Това е типичен пример как общината не си изпълнява задълженията.
- Адекватни ли са мерките за реален отчет на потребената топлоенергия, които Йорданка Фандъкова предложи на Министерството на икономиката преди дни?
- Всички предложени мерки са приети под натиска да протестиращите и водят "Топлофикация" към фалит. Те са в полза на тези, които искат да се откажат от парното и във вреда на останалите. Пример е премахването на лихвите върху прогнозните сметки. Това означава, че всеки може да плати ползваното през октомври парно чак през май, когато излезе изравнителната сметка без лихва. Втората мярка, приета и от СОС, е щом излезе изравнителана сметка, "Топлофикация" се задължава да направи договор за разсрочено плащане също безлихвено. Така се отлага плащане с още една година. И третата мярка е, като стане на 3 години задължението, да се отписва. Как тогава дружеството ще издържи финансово? То плаща на всеки две седмици на "Булгаргаз", ако има пари, а в същото време на него му плащат веднъж в сезона. Бих разбрал, ако мерките бяха взети, за да се стимулират плащанията. Но сега с лека ръка, с едно решение на СОС, затрихме 80 млн. лева стари дългове. Колкото по-малко Фандъкова се бърка в предложения за "Топлофикация", толкова по-добре.