14 Юли 2025понеделник22:19 ч.

Регулираните цени на тока за бита остават до края на 2025 г.

Фирмите ще получават и догодина компенсации за скъпата електроенергия

/ брой: 215

автор:Дума

visibility 3530

Битовите потребители ще продължат да плащат електроенергия на регулирани цени до 1 януари 2026 г. Това гласуваха депутатите от енергийната комисия в парламента. Целта е да се гарантира, че либерализацията на тока за домакинствата няма да започне по-рано. Планът за възстановяване и устойчивост предвижда тази либерализация да започне в периода 2023-2025 г., което предизвика напрежение, че още тази зима битовите потребители може да се окажат принудени да излязат да купуват скъпа електроенергия на свободния пазар.

Компенсациите за небитовите потребители на електроенергия да продължат и през цялата 2023 г., гласува още енергийната комисия. При това се предвижда те да бъдат по-големи от подпомагането, което получават тази година. Парите за тези компенсации се финансират от отчисления от държавните производители на ток - основно АЕЦ "Козлодуй". Тази схема приключва действието си на 31 декемри 2022 г.

Депутатите от енергийната комисия в парламента одобриха през 2023 г. небитовите потребители да получават компенсации за цялата разлика над 200 лв. на мегаватчас. Според сега действащото подпомагане небитовите потребители получават разликата над 250 лвл/МВтч. Тя се плаща от Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), където постъпват свръхпечалбите на АЕЦ "Козлодуй", НЕК и ТЕЦ "Марица Изток 2", но там ще влизат свръхприходите и от частните енергийни компании.

Реално сега бизнесът ще получава по-големи компенсации, когато вече цените на електроенергията се успокояват и средната цена на българската борса за октомври "Ден напред" е 402,80 лв./МВтч. За сравнение през септември тя е 735,50 лв., а през август още по-висока - 846,59 лв./МВтч. В първите дни на ноември цената на свободния пазар е между 305 и 416 лв. Очакванията на повечето анализатори са за задържане и дори продължаващ спад на цените, но депутатите решиха да свалят тавана за подпомагане.

Междувременно министърът на икономиката Никола Стоянов призна, че държавата не може да свали цените, но може да дава компенсации на крайните потребители. Такъв е и случаят с цените на горивата, за които вече има внесени в парламента законови промени. Служебният кабинет предлага въвеждането на допълнителен данък от 33% на т.нар. свръхпечалби на фирмите, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването. Промяната се прави основно заради "Лукойл Нефтохим", но вероятно ще засегне и други компании.  Европейският регламент от октомври ни позволява да изземваме свръхпечалбите на фирмите и да ги вкарваме в специален фонд, от който да се финансират компенсациите, каза Стоянов. Той обаче не можа да обясни колко ще е отстъпката за литър бензин или дизел, защото не се знаело колко пари ще влязат от допълнителния данък във фонда. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ