Ревизоро поиска от депутатите да спасят язовирите
Чака ни тежка водна криза, призна екоминистърът
Догодина очакваме тежка водна криза, ще има водни бунтове като тези в Перник. Бургас е заплашен да остане без питейна вода. Тежките признания направи днес пред депутатите министърът на околната среда и водите Емил Димитров. Той изнесе доклад за състоянието на ВиК сектора в страната и управлението на язовирите. Димитров поиска да говори пред парламента извънредно, защото обстоятелствата са „форсмажорни“.
Данните, които цитира, буквално шокираха: Бургас може да остане без вода, язовир „Камчия“ е празен. До 6 месеца ни чака водна криза. Може да има и водни бунтове още през месец май. Ще се случи Перник номер две, обърна се министърът към депутатите и добави, че не се шегува и не се заиграва политически.
Ревизоро се оплака, че въпреки десетките предписания и писма, изпратени от МОСВ, нито кметове, нито общински съветници, са предприели някакви мерки, за да се опитат да възпрепятстват кризата.
От януари пиша всеки месец доклади. Никой - кметове, партиен елит, общински съветници. Никой нищо не е направил. Цяло лято чакам един пиар да каже кога ще е първата копка. Нищо, България се управлява от пиарите, ядосан обясни министърът.
По думите му „земеделците не си дават язовира, МРРБ не могат да започнат, защото земеделците не им дават документацията“.
Ще допуснем Южното Черноморие да стане владение на корпоративен интерес, повиши тон Димитров, който в цялото си изказване бе изключително емоционален. После отчете кои са най- проблемните язовири в България -"Ястребино", "Тича" и "Камчия".
Идвам с добри намерения, не смятам да се конфронтирам било с някой от вас, било в политически план, това е мое лично изказване и не ангажирам никой от политическа сила, обърна се екоминистърът към депутите. И добави, че в момента 540 язовира у нас са от първа степен на потенциална опасност.
На първо място е проблемът с яз. „Камчия“. От септември Димитров предупреждава всички общини в областта за проблема. "МЗХГ и МРРБ воюват помежду си, земеделците не си дават язовира, за да може те да обявят обществена поръчка. МРРБ не могат да започнат, защото земеделците не им дават документацията. Имаме гласувано решение на Министерския съвет, подписано от премиера, някакъв си началник на кабинет и зам.-министър не дават документите, за да се започне строителството, цензурират премиера", каза Димитров.
Ще допуснем Южното Черноморие да стане залог на корпоративен интерес, каза министърът и допълни, че кметът на Бургас „има роля на зрител в тази ситуация“.
"Какво мислите, че стана в резултат на тези 20 писма, 2 съвета, десетки интервюта, пердавания, публикации - нищо. Нула. Няма забит един пирон, ако има - покажете ми го, аз ще го извадя сам. Един метър тръбопровод", продължи емоционално Димитров.
Догодина ще има един път парламентарни избори, после президентски избори и накрая водни бунтове, защото обезпечеността е 40 - 45 % към днешна дата, каза още министърът.
Накрая добави, че е дошъл, за да поиска съдействие от депутатите. „Не да носите моята отговорност. Аз ще си нося кръста. Но нямам телефона на Господ, за да зная кога ще вали“. Димитров каза още, че решението на кризата не е в парламентарни комисии.
„Къде е моят проблем. Имаме 52 национално значими богатства - язовири. Те са обществени. Щом започват изборите, всеки започва да се присъединява, всеки почва да използва политически натиск, всеки почва да ги съсипва", каза още Емил Димитров. И продължи: „Кметът на Бургас бил казал, че ще построи нов язовир. Как се строи язовир за 5 месеца?“.
Ревизоро твърди, че местните власти злоупотребяват с язовирите: "Политически решения съсипват язовирите. Пернишкият кмет го помолих да си подаде документ да узаконим Софийския водопрод, ще ме дава на съд. Моля го да си извади разрешителното, ще ме дава на съд. Щом се напълни язовира, кражбите започнаха пак, два пъти повече от преди се ползва вода“.
"Съсипвате язовирите. В момента един язовир е затворен заради един град от 2000 души, който не иска да си ползва сондажите. Поредното ново безумие - тук някой зад гърба ни внася решение тези земеделци да си правят водни войни, да копат и преграждат където си искат. В партиен диктат затваряме язовира. Този язовир на баща ми е ли е? Поне подземните източници да спасим, това е водата на децата ни, едно безумие води до второ и трето", продължи да изброява Емил Димитров.
Той призова и депутатите да проявят разум и да вземат бързи мерки: „Дошъл съм като синя каска с разумно предложение. Не с комисия, с разговори тук-там, да ви поканя да дойдете двама представители от партия, ще ви покажа картите и черните карти, които се крият, само няма да ги снимате. Догодина ще има водна криза в земеделието. Ще имате три избора догодина - един път парламентарни, един път президентски и водни бунтове. Аз телефон с дедо Боже нямам, не знам дали ще вали", бяха точните думи на министърът на водите и околната среда.