15 Май 2024сряда12:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ромпой става "мистър евро"

ЕС ще го бъде, еврото е валутата на бъдещето, а спекулантите и безгрижните правителства ще имат все по-малко свобода

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 24

Париж и Берлин ще предложат през септември на партньорите си от Евросъюза да бъде създадено "правителство на еврозоната", както и да се учреди данък върху финансовите транзакции, съобщиха  френският президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел.
Според двамата лидери засилената икономическа интеграция на еврозоната е единственият път за възстановяване на доверието в еврото след спасителните планове за потънали в дългове Гърция и Португалия и упоритите слухове, че може да се наложи Италия и Испания също да бъдат спасявани. Идеята е бъдещото икономическо правителство да бъде с мандат от две и половина години и ще заседава два пъти годишно под председателството на сегашния президент на ЕС Херман ван Ромпой, обясни Саркози на пресконференция след разговора с Ангела Меркел в Елисейския дворец. Както стана известно, лидерите на двете най-силни европейски икономики са изпратили специално писмо до бившия белгийски премиер Ромпой, в което официално го канят да оглави новото икономическо правителство на еврозоната. "Еврото е основата на нашия икономически успех и символ на политическото обединение на нашия континент", подчертавайки основния си мотивиращ аргумент да се спрат на неговата кандидатура за поста.
"Финансовите министри на двете страни ще депозират още през септември пред европейските инстанции общо предложение за такъв данък", посочи Саркози. Що се отнася до Франция, премиерът Франсоа Фийон ще установи необходимите контакти с различните политически сили в страната, за да провери дали е възможен консенсус, за да се въведе това "златно правило", уточни той. Този данък е "очевидна необходимост", подчерта от своя страна германската канцлерка. Двамата ръководители не дадоха подробности за предлаганата мярка. Една от възможностите, популяризирана от икономиста Джеймс Тобин, е да се наложи много малък данък върху международните движения на капитали. Саркози и Меркел заявиха също, че въвеждат френско-германски "общ съгласуван данък върху компаниите". Канцлерката подчерта, че двете страни възнамеряват да дадат пример в това отношение. Освен това те ще предложат на 17-те страни от еврозоната да приемат преди лятото на 2012 г. правило за балансирани бюджети, което вече е в сила в Германия и е в процес на въвеждане във Франция. В същото време те се обявиха против създаването на еврооблигации, които да заменят съкровищните бонове, емитирани от всяка държава - мярка, препоръчвана от много други страни и от ЕК за успокояване на пазарите.
Междувременно германската опозиционна Социалдемократическа партия разкритикува френско-германската среща на върха за това, че е отхвърлила идеята за общи европейски облигации, но не е предложила адекватно решение на дълговата криза, предаде "Ройтерс". В тази връзка шефът на парламентарната група на социалдемократите Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че предложенията, направени от двамата лидери, са в правилната посока, но не предлагат решение.
Представители на британското правителство коментираха, че "всеки данък върху финансовите транзакции ще трябва да бъде приложен в световен мащаб, в противен случай засегнатите транзакции просто ще бъдат прехвърлени към страни, в които данъкът не важи".
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 139

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 115

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 127

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 134

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ