25 Април 2024четвъртък18:19 ч.

Роналдо с рекорди, а Португалия разби Унгария

visibility 70

Европейският шампион Португалия започна по успешен начин защитата на титлата си от 2016 година, след като победи Унгария с 3:0 като гост в първия си мач на Евро 2020. Пред над 50 хиляди зрители на стадиона в Будапеща португалците бяха сериозно затруднени от добре организираната игра на домакините, но успяха да стигнат до победата, благодарение на два късни гола.

През първото полувреме "мореплавателите" доминираха, но трудно стигаха до чисти голови положение, като най-чистото положение се откри пред капитана на Португалия Кристиано Роналдо, който изненадващо не уцели вратата от няколко метра. След почивката унгарците изравниха играта и на свой ред погледнаха по-смело в атака, като стигнаха до гол в 80-та минута чрез резервата Шаболш Шон, но попадението бе отменено заради засада. Възпитаниците на Фернандо Сантош нанесоха своя удар в 84-та минута, когато изстрел на Рафа Герейро се отклони от защитник на унгарците и попадна във вратата на Петер Гулаши. Този гол пречупи духа на маджарите и две минути по-късно те изоставаха с 0:2 след гол на Роналдо от дузпа, отсъдена за нарушение на Вили Орбан срещу Рафа Силва. В допълнителното време Роналдо оформи крайното 3:0 след асистенция на Рафа Силва.

По този начин Роналдо се превърна в първия футболист в историята, участвал на пет европейски първенства, вкарал гол на пет европейски първенства, както и голмайстор №1 в историята на европейските първенства с 11 гола, два повече от досегашния рекордьор Мишел Платини. Французинът ги отбеляза всичките през 1984 г.

В другия мач от групата по-късно тази вечер Германия приема Франция в Мюнхен, а в следващия си двубой Португалия се изправя срещу Германия в Мюнхен в събота от 19.00 часа. За Унгария предстои сблъсък със световния шампион Франция в събота от 16.00 часа в Будапеща.