09 Март 2026понеделник12:15 ч.

"Ройтерс": Германия и Италия ще плащат руския газ в рубли

Одобрението е станало в тясна координация с Брюксел

автор:Дума

visibility 4588

Германия и Италия са казали на компаниите си след обсъждания с ЕС, че могат да откриват сметки в рубли, за да продължат да купуват руски газ, без да нарушават санкциите срещу Москва, съобщава "Ройтерс", цитирайки свои източници.

Информацията за оставянето на "вратички" с цел плащане на газа в рубли не е официално потвърдено до момента.

Преди ден стана ясно, че и словашката газова компания SPP е отворила сметка в рубли в "Газпромбанк". Тя съобщи, че е получила фактура в евро, а превалутирането в рубли е станало извън контрола на Братислава. Така на практика Словакия е приела искането на Москва за схемата на плащанията по доставките на синьо гориво.

На този етап руският газ и към Гърция не е спрян, което значи, че и Атина най-вероятно е уредила финансовите си отношения с Москва, каза в събота пред БНТ зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов. По думите му България ще получава от този газ, който и без това минава през България, макар че занапред ще го плаща на Гърция по не по-лоши цени от досегашните.

Компаниите в Германия и Италия ще продължат да плащат на Москва

Според два източника на "Ройтерс" на германските вносители на газ е било заявено от Берлин, че могат да откриват сметки в рубли, стига плащанията, които правят към "Газпромбанк", да не са в руската валута.

Отбелязва се, че Германия, която е най-големият вносител на руски газ в региона, е действала по въпроса в тясна координация с ЕС.

Италианското правителство също е контактувало с Европейската комисия и е получило разяснения как да купува руски газ законно, заяви пред Ройтерс висш правителствен източник. Това е станало преди италианската енергийна компания "Ени" (Eni S. p. A.) да съобщи във вторник, че е започнала процедура за откриване на две сметки, една в евро и една в рубли, допълни източникът.

Дипломати от Брюксел са казали пред "Ройтерс", че насоките за купуването на газ на ЕК са умишлено неясни именно за да се даде възможност на страните да отварят сметки в рубли и да продължат да купуват руски газ.

"Човек остава с впечатлението, че се оставя отворена вратата за бизнес, както обикновено", заявил дипломат, добавяйки, че това рискува да подкопае единството на ЕС срещу Русия, ако компаниите в някои страни открият сметки в рубли, а други не. "Те трябваше да създадат ниво на творческо двусмислие. А целта на творческото двусмислие е да създаде достатъчно място за всякакви различни интерпретации", казал втори дипломат.

Комисията е отказала да коментира подозренията на "Ройтерс".

България, Полша и Финландия отказаха да плащат в рубли

Агенцията припомня, че Полша, България и Финландия са отказали да изпълнят искането на Москва вносителите да плащат за газа през сметки в рубли в "Газпромбанк" и доставките им са били спрени.

"Решенията на Германия и Италия са техни решения. България се държи като достоен член на ЕС, спазващ всички приети пакети санкции. Това ни дава възможност да търсим алтернативи за газ и нефт и прекратяване на зависимостта от Русия", коментира по повод разнопосочните решения в ЕС българският външен министър Теодора Генчовска.

Зам.-министър Пламен Данаилов пък каза, че София може да обмисли завеждането на дело срещу "Газпром" за едностранното нарушаване на договора. 

Доставките за Финландия също спряха в събота, 21 май, съобщи финландската държавна енергийна компания Gasum, след като скандинавската страна отказа да плати на доставчика "Газпром" в рубли. Занапред природният газ ще се доставя от други източници през газопровода Balticconnector, който свързва Финландия с Естония.

Междувременно украинският държавен оператор за транзит на газ съобщи, че "Газпром" е резервирал транзитен капацитет от близо 47 милиона кубически метра газ за събота, 21 май, съобщи "Ройтерс". Това е станало, след като по-рано през деня "Газпром" е бил резервирал по-голям капаците за утре от 66.54 милиона кубически метра природен газ.

На този етап не се съобщават повече подробности защо е намален транзитният газов капацитет, отбелязва БНР.

НС на БСП утвърди водачите и листите си

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 43

БСП е в най-голяма готовност за изборите

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 43

17 медици и сестри напуснаха столичната педиатрия

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 43

В края на март държавата може да блокира

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 43

Парламентът заседава извънредно за горивата

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 43

Приходната агенция с нов директор

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 43

БВП нарасна с 3,1% през 2025 г.

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 43

Словакия блокира военния заем за Киев

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 43

Китай е котва на стабилността

visibility 80

/ брой: 43

Доналд Тръмп преговаря с Куба

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 43

Страшно дежа вю

автор:Александър Симов

visibility 73

/ брой: 43

Петилетка

visibility 67

/ брой: 43

Заплатите стават явни

visibility 72

/ брой: 43

Не на барута, да на знанието!

автор:Велиана Христова

visibility 48

/ брой: 43

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ