19 Април 2026неделя00:32 ч.

Румъния сменя "Калашников" с "Берета"

Северната ни съседка ще произвежда сама италианския автомат

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 4896

Италианската оръжейна компания "Берета" е подписала договор с румънския оръжеен завод "Узина Механика" в град Плопени, част от обединението "Ромарм", за създаването на съвместно предприятие за производството в Румъния на 5,56 мм автоматични винтовки (автомати) "Берета" ARX 160A3 и карабини на тяхната основа. Това съобщи блогът bmpd.livejournal, като се позова на изявление на министъра на икономиката на северната ни съседка Николае Бадалау. Автоматът ще се използва за превъоръжаване на румънските въоръжени сили, но Букурещ ще получи и право да изнася продукцията. "Берета"-та вече е минала изпитания в Румъния в периода 2017-2018 г. в специални части на армията в Търгу Муреш.

Първите автомати ще бъдат сглобени в завода "Узина Механика" още през есента на т.г. Първоначално локализацията на производството ще бъде 30%, като постепенно ще нараства. ARX 160A3 ще замени в румънската армия автоматите "Калашников" местно производство PM Md.1963 с калибър 7,62-мм и PM Md.1986 калибър 5,45-мм. 

Румъния ще стане втората след Италия страна, която приема на въоръжение ARX 160A3 като основно автоматично оръжие на линейните части. В други държави този автомат е предпочитан предимно от специалните части. Известно е, че Аржентина и Катар също са заявили интерес към "Берета" ARX 200 като основно армейско оръжие, но засега превъоръжаването не е започнало. 

Заводът в град Плопени не е специализирано предприятие за производство на стрелково оръжие, отбелязва bmpd, тъй като във времената на социалистическа Румъния е произвеждал основно различни видове стрелкови и артилерийски боеприпаси. За мащабите на завода от онова време говори факта, че към 1989 г. персоналът му е бил 18 000 души. Сега, към началото на 2018 г. персоналът на завода наброявал под 300 души. Реорганизацията на производството ще бъде изцяло за сметка на "Берета", съобщава военния блог. 

11 убити при атаки между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 70

Започва процедура по импийчмънт на Хегсет

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 70

Скандал в Гърция с диплома на зам.-министър

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 70

Европа остава без авиогориво до шест седмици

автор:Дума

visibility 863

/ брой: 70

Лудогорието заслужава справедливост

автор:Александър Симов

visibility 879

/ брой: 70

Истинското лидерство

автор:Александър Симов

visibility 902

/ брой: 70

Един цирк, същите номера

visibility 932

/ брой: 70

В епохата на „Газлайт“

автор:Юрий Борисов

visibility 840

/ брой: 70

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ