10 Март 2026вторник03:51 ч.

Румен Гечев: Няма основание за вот на недоверие по фискални причини

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 1122

"Един от ключовите макроикономически показатели при сравняване на ефективността на дадена икономическа политика е динамиката на икономическия растеж. Според НСИ през първото тримесечие икономическият растеж в България надхвърля 4%. Това е над средния процент на ЕС и е близо и над бившите соцстрани в Източна Европа." Това заяви народният представител от "БСП за България" проф. Румен Гечев по време на дебатите по вота на недоверие
2020 г. Международният валутен фонд казва, че тази година растежът ще е 3,2%, спрямо 2023 г., динамиката расте до 4,5%. С тази тенденция ни се представя зелен картон, обясни социалистът и даде пример с други европейски страни, като Франция, Испания, Португалия и Полша, при които прогнозите са за намаляване на динамиката на растежа.
По думите на Гечев вторият показател, свързан с икономическия растеж, е външнотърговският оборот. "Колегите от опозицията атакуват данните, като казват, че вносът расте по-бързо от износа. Това е абсолютно вярно и по-точно - износът януари-април 2022-ра расте с 33,6%, а вносът с 40,5%. Това по принцип е негативна тенденция", посочи той, но направи сравнение с мотора на ЕС Германия, където вносът расте с 25,2%, а износът - само с 9,2%, т.е. разликата в България между вноса и износа е по-благоприятна.
Подобни са случаите в Италия, Испания, Португалия, така че няма как да бъде атакуван този показател. Това е логично, а основната причина е увеличението на цените на енергоносителите, каза проф. Гечев.
"Многократно обяснихме, че няма как да бъдат наложени санкции на България заради това, че бюджетният дефицит е 4,1, а не 3%", категоричен бе Гечев и допълни: "Дълговете на европейските страни са между 90 и 180% от БВП. Сто пъти беше казано, че в България има в пъти по-нисък дълг спрямо БВП от повечето страни членки на еврозоната. Така че и по този показател няма как да имаме притеснение", посочи народният представител от левицата.
"Във вашата атака към правителството сте посочили, че държавният дълг расте, което е неоснователно, тъй като и от министъра на финансите беше казано, че той намалява", обърна се Гечев към вносителите на вота на недоверие.
Още един от мотивите е високата инфлация и това социалистът определи като много тревожен проблем, но уточни: "Инфлацията в България е по-висока от средната за ЕС, но тя е по-ниска от страни членки на еврозоната, бивши соцстрани като Естония, Латвия и Литва. Нашата инфлация към момента е 14-15% и прогнозите са до края на годината да намалее."
"Като сравняваме Евростат, Международния валутен фонд и световни банки, виждаме, че параметрите на България не ви дават основание да твърдите, че се намираме в криза и дестабилизация на финансовите показатели, тъй като показателите говорят сами по себе си. Тоест нямате основание да искате вот на недоверие по фискални причини", категоричен бе проф. Румен Гечев.

В края на март държавата може да блокира

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 43

Парламентът заседава извънредно за горивата

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 43

Приходната агенция с нов директор

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 43

БВП нарасна с 3,1% през 2025 г.

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 43

Словакия блокира военния заем за Киев

автор:Дума

visibility 638

/ брой: 43

Китай е котва на стабилността

visibility 643

/ брой: 43

Доналд Тръмп преговаря с Куба

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 43

Страшно дежа вю

автор:Александър Симов

visibility 654

/ брой: 43

Петилетка

visibility 557

/ брой: 43

Заплатите стават явни

visibility 618

/ брой: 43

Не на барута, да на знанието!

автор:Велиана Христова

visibility 732

/ брой: 43

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ