15 Юли 2025вторник11:57 ч.

Русия изостава с анаеробния подводен двигател

Финансирането на проекта е спряно, пари ще се търсят от Индия

/ брой: 50

автор:Георги Георгиев

visibility 2520

Русия съществено изостава с разработването и внедряването на въздохонезависим (анаеробен) двигател за подводници поради липса на финансиране, съобщи специализираният сайт за военноморска информация “ФлотПром”. Това са разказали пред медията представители на руските предприятия, които участват в създаването на въздохонезависимия двигател за перспективните неатомни подводници и по-специално източници от специализираното в разработването на субмарини Централно конструкторско бюро “Рубин” и Централния научноизследователски институт по корабна електротехника и технологии. По думите на тези източници вече около година и половина работата по двигателя е спряна поради липса на пари. Началото на изпитанията на анаеробния двигател за подводниците от проект 677 “Лада”, в най-добрия случай щяло да започне в последния етап на последната програма за превъоръжаване, която приключва през 2027 г. Именно “Лада” е разглеждана от командването на флота като базов проект за създаването на перспективна подводница с въздухонезависим двигател, коментира “ФлотПром”, като се позовава на вицеадмирал Виктор Бурсук, който през 2017 г. заема длъжността зам.-командващ на флота по въоръженията. Въпреки, че през 2018 г. конструкторските бюра, разработващи двигателя, сред които и другият голям проектант на подводници - “Малахит”, са очаквали подновяване на финансирането, това не се е случило. Такава е и ситуацията в началото на 2019 г. 

Пред “ФлотПром” научният ръководител на Криловския държавен научен институт Велерий Половинкин, е разказал, че от разработката на анаеробния двигател е заинтересована Индия, която може да осигури необходимото финансиране, което да помогне и на руските изследвания. Ученият обаче е направил уговорката, че световната практика е да се използват проверени в експлоатация образци въоръжения, както например руската техника, която премина през конфликта в Сирия.  

Като основно предимство на въздухонезависимите двигатели се посочва повишена скритост на неатомните подводници. Една такава субмарина може да се намира под водата, без да изплува за презареждане на акумулаторите си, до 203 седмици. В момента с такива подводници разполагат Германия, Япония, а в перспектива и Швеция.  

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 4

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 2

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 3

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ