23 Октомври 2025четвъртък03:30 ч.

Русия против нов закон за образованието в Украйна

автор:Дума

visibility 371

Украйна продължава политиката на принудителна украинизация на страната, нарушавайки ангажиментите си за защита правата на човека. Това заявяват от външното министерство на Русия, цитирани от ТАСС. 

На 16 януари украинският парламент прие законопроекта "За средното образование", който доказва, че въпреки препоръките на Венецианската комисия на Съвета на Европа за осигуряване на необходимия баланс в езиковото поле и обещанията от страна на Киев да ги изпълни, спрямо руския език все още има двойна дискриминация в страната, посочва се в официална позиция на ведомството.

 "Децата на украинскоговорещи граждани и представители на коренните нации, към които принадлежат кримските татари, караити и кримчаки в Украйна, все още ще имат възможност да получат образование на майчиния си език от 1. до 11. клас след влизането в сила на приетия документ. Същевременно малцинствата, които говорят езиците на ЕС, ще получават образование на майчин език до 5. клас с постепенно увеличаване на времето на преподаване на украински език - от 20% на 60% за 9 клас", отбелязват от министерството.

 Рускоезичните деца ще имат право да получават образование на майчиния си език до 5-ти клас, след което преподаването на украински език трябва да възлиза поне на 80%", негодуват от Русия.

 Езиковият въпрос е деликатна тема в Украйна заради източните региони, където преобладава рускоезичното население и се води конфликт с подкрепяните от Русия сепаратисти в Донецка и Луганска област.

 Други съседи на Украйна - сред които Унгария, Румъния и Молдова, които също имат свои малцинства на територията на страната, също изразиха опасения от закона.

 

Такситата в София поскъпват с 18,6%

автор:Дума

visibility 2733

/ брой: 197

Бюджетният дефицит на България стигна 3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 2728

/ брой: 197

Търсенето на жилища изпреварва предлагането

автор:Дума

visibility 2941

/ брой: 197

45% от чиновниците у нас обядват за над 10 лв.

автор:Дума

visibility 2667

/ брой: 197

Кремъл: Няма дата за среща Путин - Тръмп

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 197

Австрия и Швеция засилват мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 3092

/ брой: 197

Испания възобнови дебата за смяната на часа

автор:Дума

visibility 2855

/ брой: 197

Колумбия отзова посланика си в САЩ

автор:Дума

visibility 3006

/ брой: 197

Пиротехника

автор:Александър Симов

visibility 2512

/ брой: 197

Голямата картина

visibility 2675

/ брой: 197

Предсказуем резултат

visibility 2653

/ брой: 197

Младите гласове за пътя на България

автор:Дума

visibility 2784

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ