С подкрепата на ДПС бяха избрани подуправители на БНБ
Ръководството на Централната банка трябва да бъде подновено поради тежките икономически загуби, в които беше вкарана българската банкова система, призова преди гласуването Румен Гечев
/ брой: 173
Народното събрание избра вчера предложените от управителя на БНБ Димитър Радев членове на неговия екип - Калин Христов за втори мандат като подуправител на управление "Емисионно", Димитър Костов - ръководител на управление "Банков надзор", и Нина Стоянова - ръководител на управление "Банково". Най-оспорвана по време на дебата беше кандидатурата на Димитър Костов.
122-ма депутати гласуваха "за" кандидатурата на Димитър Костов като ръководител на надзора, 65 "против" и 4 се въздържаха. За кандидатурата гласуваха единно групите на ГЕРБ и ДПС, но гласове "за" имаше и от БДЦ, АБВ и на независими депутати. След това депутатите гласуваха освобождаването на Костов като ръководител на управление "Банково".
Кандидатурата на Калин Христов беше приета с 125 гласа "за", 58 "против" и 9 се въздържаха. При гласуването за кандидатурата на Нина Стоянова "за" гласуваха 126 депутати, 61 "против" и шестима се въздържаха.
От ДПС подкрепиха и тримата кандидати за подуправители, като заедно с гласовете на ГЕРБ, БДЦ и част от АБВ официално бе избран новият екип на гуверньора на БНБ. Веднага след това избраните подуправители положиха клетва.
Изборът беше предшестван от политически дебати за качествата на кандидатите, след като Димитър Радев представи трите кандидатури.
Депутатът Румен Гечев заяви по време на дебатите, че БСП запазва позицията си от лятото на 2014 г. - че целият Управителен съвет на БНБ носи отговорност за случилото се с КТБ. Според Гечев в НС е имало голяма подкрепа за тази позиция. Той цитира и интервю на премиера Бойко Борисов, в което той е казал, че е трябвало целият УС да си хвърли оставката. Гечев попита защо тези позиции се променят и кой управлява държавата, след като е променил позициите на управляващите.
По дискусията за банкова ваканция в миналото заради КТБ той каза, че на среща при премиера Пламен Орешарски в края на юни 2014 г. УС на БНБ е предложил банкова ваканция и това трябва да е записано в стенограмите. Гечев също присъствал на срещата и заявил, че БСП е категорично против банкова ваканция. Ръководството на БНБ трябва да бъде подновено поради тежките икономически загуби, в които беше вкарана българската банкова система, настоя социалистът.
Емил Димитров от Патриотичния фронт (ПФ) попита: "Днес смяна на ръководството ли ще гласуваме или преназначаване". Според него единственото качество на Радев било, че завръщайки се да работи в България, е готов да приеме всеки посочен му екип. Той обяви, че парламентарната му група няма да участва в гласуването. Според него има "мрачно задкулисие и договорка" при съставянето на екипа на подуправителите. Ако някой е пил кафе и е сключил сделка, ние не сме били там, каза Емил Димитров. Депутатът от ПФ Славчо Атанасов заяви, че Димитър Радев е маша в ръцете на 2 политически сили и се знае кои са те. Филип Попов от БСП призова ПФ да останат в зала и да гласуват, Димитров отговори, че колегите му ще останат и ще гласуват против.
Мартин Димитров от Реформаторския блок попита Радев дали с кандидатурите печели обществено доверие и дали ще стабилизира БНБ след кризата с КТБ. После депутатът посъветва управителя на БНБ да оттегли кандидатурите, най-вече тази на Димитър Костов и да предложи други. Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев заяви, че също ще гласува против екипа, предложен от Димитър Радев. По-късно в кулоарите на парламента съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски обяви, че реформаторите са разколебани в доверието си към гуверньора на БНБ Димитър Радев след избора на тримата подуправители.
Менда Стоянова от ГЕРБ заяви: "Ние имаме доверие на г-н Радев и затова ще гласуваме за неговия екип". Стоянова заяви, че парламентът не е гласувал кандидатурата на Димитър Костов, когато е бил предложен от Иван Искров, защото управляващите нямали доверие на Искров, а сега се доверяват на Димитър Радев. Атанасов пък отбеляза, че предложените кандидати са доказали, че са послушни.
И РБ предложи ограничения за заплатите в БНБ
Да се намалят заплатите на ръководството на БНБ - това предлагат народните представители от Реформаторския блок. Те са внесли предложение за изменение в Закона за БНБ, което фиксира месечните възнаграждения, които получават гуверньорът и членовете на Управителния съвет на Централната банка. С предложението за изменение се определя месечно възнаграждение на управителя на БНБ в размер 95% от размера на заплата на председателя на Народното събрание, която е 4185 лв. Тримата заместници на гуверньора ще получават месечно 90 на сто от заплатата на управителя, а останалите членове на Управителния съвет - 80 на сто. За директорите на дирекции се предлагат заплати до 70 на сто от възнаграждението на управителя, а за останалите служители на банката - до 60 на сто, в зависимост от длъжността, отговорностите, квалификацията и прослужения стаж. В проекта се уточнява, че бонусите на служителите на БНБ трябва да се дават за реално свършена работа и не могат да надхвърлят месечната заплата. Подобен проект внесе и независимият депутат Велизар Енчев.