02 Юни 2024неделя03:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сам в полето е воин

Държавната подкрепа ще помогне да се подобрят стартовите позиции на сибирските фермери

/ брой: 85

visibility 81

Золик Милман, Красноярск

Милион и половина рубли - именно толкова ще получат участниците във федералната програма "Начинаещ фермер", която стартира през 2012 година.
- Като утвърди правилата за предоставяне и разпределение между регионите на субсидии от федералния бюджет за подкрепа на начинаещи фермери, руското правителство връща на инициативните селяни загубената надежда - смята председателят на Красноярската краева асоциация на селски стопанства Александър Воронин. - Формално за финансова помощ на тези, които са решили да обработват земя, представителите на властта говорят постоянно. На практика обаче тя отдавна е станала привилегия на аграрните гиганти. Самотният фермер се бори за всеки чиновнически автограф, още повече - за всяка кредитна копейка, с години. Както и за правото да е собственик на земята, която междувременно при другите обраства с плевели.
Струва си да се припомни, че през 90-те години фермерите станаха класа само благодарение на твърдата позиция на държавата в лицето на премиера Иван Силаев. Ако тогава не бяха взели решението за даването на малките селскостопански производители на прочутия "силаевски милиард", само в Красноярския край нямаше да се появят 2700 фермерски и над 350 хиляди лични стопанства.
Мнозина очакват повтарянето на подобна вълна. В това число и онези, които успяха да запазят стопанствата си през бурните 90-те.
Вячеслав Ерошин - ръководител на една от първите ферми в Красноярския край - си спомня, че той се върнал към селския труд съвсем случайно. Дошъл в Красноярск, след като половин живот е работил в далечен северен совхоз. Хванал се да работи в железницата. Там се устроил и по-големият син на Ерошин - Вадим, който преди единадесет години на почивка в Сочи видял ферма за пъдпъдъци и се "запалил".
- Всичко започна от стотина яйца, прелетели половин Русия в чантата. Стартирахме със саморъчно направен стаен инкубатор, клетка в гаража, със самоучители по птицепроизводство. Продадохме дома си: първоначалният капитал отиде за земя, за постройките край града трябваше да търсим другаде. Намерихме си партньори по цялата страна. Така към основните породи на пъдпъдъци - "японска" и "мраморна" - се добави "фараонът" от Воронеж. Птицата е особена, голяма, специално отглеждана за месо във Франция - разказва Ерошин.
Първите години са били трудни за начинаещите фермери, красноярците обаче успели да се справят и с чиновниците, и с криминалните елементи. И производството потръгнало. След като постигнали рентабилност, не отстъпвали от простото правило: не искаш да загубиш, развивай различни направления. Днес, освен пъдпъдъци, те отглеждат патици, кокошки, свине, зайци. А заедно с това - и лалета.
Днес Ерошин не е обикновен фермер, а, може да се каже, президент на малка корпорация. Не само синовете работят при него, той е създал и тридесет работни места.
- Имам и зайцевъди, и дори цветари - не без удоволствие приема "повишаването" в службата Ерошин. - А фуражът - двадесет вида - отдавна произвеждаме в собствения си завод.
Най-много се ядосват фермерите на монополистите.
- Питам енергетиците: по колко ще продават електричеството следващия месец? - споделя Ерошин. - "Още не сме решили", отговарят ми те. Но авансовото плащане вече си поискаха. Ние, разбира се, не сме просяци, но излишни пари - откъде? Ето, дадох сто хиляди рубли за икономични технологии: смених всички крушки. Искахме да инсталираме вятърни генератори, за да не сме зависими от никого, но изчислихме, че тази инвестиция ще се покрие не по-рано от двадесет години. Сега със синовете мислим за слънчеви панели - сподели плановете си фермерът.
По думите му, във федералната програма "Начинаещ фермер" ще участва по-малкият му син - Василий. През декември той е регистрирал собствена ферма в Емеляновския район на Красноярския край, а бюджетните пари планира да инвестира в отглеждане на гъски и овце.

Леонид Шорохов, министър на селското стопанство и продоволствената политика на Красноярския край:

- В регионите пресметнатата за две години програма се адаптира спрямо местната специфика. При нас например според предварителната информация, постъпила от районните администрации, за това време е планирано да се реализират 150 проекта. Сега комисията предстои да определи 25-те победители в конкурса, през следващата година - 50, през 2014 г. - 75. Всеки от тях ще получи субсидия от 1,5 милиона рубли. За професионално подготвен човек - с диплома на аграрник или опит в такава работа, с ясен бизнесплан - това е прилична помощ. От такава подкрепа печели и краят, програмата ще позволи да се развива конкурентната среда, ще се увеличат данъчните плащания, ще се създадат не по-малко от 500 работни места.


По данни на руското аграрно министерство, освен 1,5 млн. рубли, в рамките на програмата "Начинаещ фермер" ще се дава и еднократна помощ от 250 хил. рубли за битови нужди. Освен това е предвидена компенсация на половината от разходите за оформяне на земята като собственост. През 2012-а за тези цели се определени 1,4 милиарда рубли по програмата за подкрепа на дребния агробизнес. Това ще позволи да се оформят като собственици на фермерски стопанства три милиона хектара земя.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ