19 Юли 2025събота06:51 ч.

Само мечта

/ брой: 178

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1700

Едно служебно правителство си отива, идва следващото. А внасянето в Брюксел на окончателния вариант на Плана за възстановяване и устойчивост на България остава мечта. Оказа се, че няма да бъде приет нито лесно, нито бързо, колкото и да ни се иска и колкото да е технически съвършен. Въпреки че към него бяха приспособени изисквания за съблюдаване на ценности и правила в ЕС, явно това не е достатъчно. Причините за отлагане на плана са подобни на тези, с които се сблъскаха Унгария и Полша в Европарламента и Еврокомисията. Чиновниците в Брюксел остават непреклонни, що се отнася до държавността, борбата с корупцията и как законно и ефективно се използват еврофондовете.

В нашия случай към всичко това трябва да се прибавят и съдебната реформа, и енергетиката. За съжаление съдебната реформа не се състоя за пореден път, 46-ото НС само изчегърта Бюрото за защита на свидетели от главния прокурор и го прехвърли към правосъдния министър.

Новият служебен кабинет може да бъде изправен пред тежка дилема още в първите си дни. Той или ще трябва да запише дата и график за затваряне на въглищните централи (ТЕЦ "Марица Изток" 2 и т.нар. централи на Христо Ковачки), или рискува да не получи одобрение за националния план и съответно да остави България без аванс от 1,6 милиарда лева до края на годината.

Крайният срок за изпращането на плана в Брюксел - 30 септември, почти е дошъл. Ако това не се случи, България не губи достъп до средствата за възстановяване (12,6 милиарда лева), но може да не получи до края на 2021 г. споменатия аванс, заложен в държавния бюджет. Нашата страна и Нидерландия са единствените в ЕС, които все още не са внесли официално плановете си за възстановяване. Основният препъни камък е, че политическата класа години замиташе дебата за зеления преход. Сега се налага буквално за вчера да се поемат ангажименти как ще се развива енергетиката и ще се закрият ли въглищните централи. Предизборният популизъм започна с посещението на Кирил Петков и Асен Василев в Раднево. Но е реално - какво правим без въглищата, като нямаме нови мощности? И надеждата, че най-после планът ще замине за Брюксел, май остава само мечта.

 

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ