14 Юли 2025понеделник01:19 ч.

Няколко думи

Само на книга

/ брой: 240

автор:Евгени Гаврилов

visibility 15813

Асоциацията на индустриалния капитал представи традиционните си данни за сивата икономика у нас. Ако досега тя уж изсветляваше през последните години, посоката изведнъж се обърна. Оказва се, че все повече оборот се укрива и че легалната част от българската икономика бележи спад. Отрицателната тенденция досега се е появявала три пъти - през 2014 г. заради КТБ, през 2020 г. заради пандемията и през тази година. Уж 2024 г. не е кризисна за икономиката ни от гледна точка на макроикономическите показатели, но сивият сектор се увеличава с шест стотни. Установено е и намаляване на чуждестранните инвестиции с над 800 млн. евро. На пазара на труда има отлив на 200 000 заети. Увеличават се и договорите, при които част от възнагражденията се дават в плик.
Понятията "икономика в сянка" и "сива икономика" дойдоха у нас с идването на т.нар. демократичен преход. С тях се описва стопанската дейност, която без значение дали е законна или незаконна, не се отчита от националната статистика. Нейното съществуване е донякъде неизбежно. Няма как, когато гледате в двора си домати и дадете няколко от тях на съседа за салата, той да впише това в годишната си данъчна декларация като доход и да плати данък, като изчисли стойността на зарзавата по пазарните цени на дребно във времето, когато сте му го дали. Това е прекалено и не може да стане, защото разходите за контрола на подобна стопанска дейност ще надхвърлят ползите.
Доматите, подадени през оградата, не са проблем. Проблемът е, че две трети от хората у нас вярват, че икономиката в сянка е най-краткият път за забогатяване. Проблемът е и в това, че нейното съществуване с годините почти бе официализирано. Борбата с нея се изразява главно с традиционни проучвания на една бизнес организация, след които обаче не следва нищо съществено.
Азбучна истина е, че хранителна среда за сивата икономика са политическият хаос, данъчното бреме и лобистките закони, създавани от корумпираните политици. Един от начините да се установи наличието на сива икономика е като се следят потреблението и декларираните доходи. Ако потреблението рязко надвишава официално обявените доходи, това твърдо означава наличие на сенчест бизнес. Освен това се оказва, че обществото няма еднозначно критично отношение към сивата икономика. Според проучване на Института за изследване на обществата и знанието при БАН около една трета от българите са склонни да дадат подкуп, а около половината са готови да нарушават законите. Индикатор за сива икономика е разликата между потреблението и декларираните доходи. Например България уж е най-бедната държава в ЕС, но е на челно място по брой на луксозни автомобили на човек, които с обикновена заплата не се купуват. Явно изсветляването на икономиката се оказва само на книга.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ