19 Април 2024петък14:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Самоуправление на организма

Лекарствата за кръвно действат най-добре сутрин рано, а от 0 до 6 ч. храната и алкохолът вредят

/ брой: 21

автор:Дума

visibility 3251

Малцина обръщат внимание на телесния часовник. Биоритмите имат своето отражение не само на здравето ни, но и различните заболявания - в зависимост от много фактори техните прояви се засилват или отслабват. Медикаментите действат различно във всеки момент на деня и нощта. Ако този факт се вземе предвид, може да се увеличи ефективността им и с по-малки дози да се постигнат по-добри резултати.
Хронобиолозите обясняват, че ритъмът на активност и покой, който естествено следва тялото ни, се определя не от часовника, а от количеството на дневната светлина. Вътрешният часовник на човека се нагажда към промените в съответствие със сезона спрямо изгрева на слънцето.
Нарушение в синхронността на биоритмите води до разстройване на физиологичните функции и дори  до заболявания - мигрена, язва на стомаха, чернодробни и други страдания.
Например пристъпите от бронхиална и сърдечна астма са най-чести през нощта. Тогава обикновено се получават мозъчни инсулти и сърдечни инфаркти. Зъбната болка е много по-силна през нощта.
Напиването с алкохол е най-бързо вечер и през нощта, защото тогава е най-бавно неговото разграждане и отделяне от организма.
Натрупването на мазнини става през деня, а тяхното разграждане - през нощта. За да не се напълнява, трябва да се яде най-много сутрин и на обяд и най-малко вечер. Не доближавайте хладилника през нощта - тялото не обработва веднага приетите през нощта калории.
Ето как според някои учени изглежда самоуправлението на организма:

- 1-3 ч. максимално работят жлъчката и черният дроб. Тялото се освобождава от токсините.
- До 4 ч. артериалното налягане и честотата на дишането са минимални. Тялото си почива, физически то е податливо на болестни симптоми и особено чувствително към болката.
-До 5 ч. температурата ни се понижава. В кръвта присъства минимално количество захар. Органите и системите работят "на ниски обороти", но слухът се изостря и реагира и на най-слабия шум.
- Между 2 и 5 ч. физиологичната активност е минимална, ниска е работоспособността на белите дробове. Пулсът и дишането са много бавни.
- 3-5 ч. - максимално работи черният дроб.
- В 3 ч. кръвното налягане достига най-ниската си точка.
- В 4 ч. е най-ниска честотата на пулса. Мозъкът се снабдява с минимално количество кръв. Време, в което са констатирани най-много случаи на внезапна смърт.
- 4-5 ч. - максимална активност на костния мозък. Налягането е ниско. Мозъкът продължава да се снабдява с минимално количество кръв.
- В 5 ч. - най-ниска температура на тялото. Бъбреците функционират на пределния минимум.
- 5-6 ч.- появяват се първите признаци на глад. Дори да ви се спи, тялото се пробужда. Кръвното постепенно се повишава.
- В 6 ч. всички реакции в организма протичат интензивно. Лекарите препоръчват да се вземат препарати, понижаващи кръвното налягане, както и лекарствата за онкологични заболявания. Счита се, че по това време раковите клетки са най-уязвими.
- Между 5 и 7 ч. е максималната активност на белите дробове. Ритъмът на сърдечните съкращения се увеличава.
- 6-7 ч. - имунната защита силно се активизира и при повечето хора достига най-високата си точка.
-7 ч. е време за закуска - каквото и да хапне човек, то моментално се превръща в енергия и организмът не натрупва тлъстини. По това време стомахът работи като доменна пещ.
- 7-9 ч. - максимално работи дебелото черво, а се понижава активността на стомаха.
-8-12 ч. - човек усеща прилив на сили и повишаване на работоспособността.
- В 8 ч. - хората с високо кръвно и други сърдечни проблеми трябва да са особено внимателни, защото по това време най-често се получават инфарктите.
- 8-9 ч.- тялото си е отпочинало. Черният дроб е прочистил организма от токсините (през това време е особено вреден алкохолът).
- 9 ч. - максимално съдържание на адреналин в кръвта. Повишава се психическата активност. Намалява се чувствителността към болката. Сърцето работи "на пълна мощност". Ако трябва да се прави ваксина, 9 ч. е най-подходящ - предполага се, че по това време те рядко дават усложнения.
- 9-10 ч. - най-високо количество на захар в кръвта.
- 9-11 ч. - интензивно работи стомахът.
- 10 ч. - пик на работоспособността.
- 10 ч. - всички системи в организма работят с пълна сила и може да се саморегулират сами. Това не означава, че човек трябва да се излага на стресови състояния или физически натоварвания.
- 11 ч. е подходящо време за масаж или лечебна гимнастика.
- 11-13 ч. - задстомашната жлеза и далакът работят максимално. Черният дроб си почива.
- 12 часа - появява се чувство за глад, тъй като стомашните жлези функционират активно. Най-добре е след около час да обядвате.
- 13 ч. - добър момент за прием на антибиотик или други противовъзпалителни средства. В този час рязко намалява работоспособността на органите на кръвообращението. Първият период на активност е приключил и се усещат първите признаци на умора.
- 13-15 ч. - тялото преминава в понижен режим на активност. Единствено сърцето работи на високи обороти, за да компенсира отлива на енергия.
14 ч. - специалистите препоръчват да си запишете час при зъболекар, защото организмът не е толкова чувствителен на болка.
- 15-17 ч. - пикът в работата на тънкото черво.
15 ч. - болкоуспокоителните и приспивателните медикаменти действат с по-голяма сила.
- 15-16 ч. - нов подем на работоспособността. Органите на чувствата са изострени до краен предел, особено обонянието и вкусът.
- 16-18 ч. - най-високо съдържание на хемоглобин в кръвта.
- 16 ч. - нивото на захарта в кръвта се повишава, но след първоначалното покачване настъпва постепенен спад.
В 16 ч. се препоръчва прием на хапчета против киселини в стомаха, както и противозачатъчни таблетки.
- 16-17 ч. - отново се появява чувство на глад.
- В 17 ч. е третият за деня пик на повишена работоспособност.  Добре е да се приемат медикаменти против болка в ставите или други ревматични проблеми.
- 17-19 ч. - максимална функция на пикочния мехур. Часовете са неблагоприятни за хората, които страдат от алергии, нервозност и психическа нестабилност.
- В 18 ч. тялото не бива да се натоварва повече. Тогава е максимална температура на тялото и максимален брой сърдечни съкращения. Капилярите са разширени, в кръвта има много адреналин. Психическата възбудимост постепенно са понижава, а едновременно с нея и прагът на чувствителността към болката.
Добре действат антибиотиците и противовъзпалителните медикаменти.
- 17-20 ч. - най-активна е функцията на лимфите и далака.
- 19-21 ч. - дейността на бъбреците достига апогея си. Кръвното налягане се повишава. Възможно е главоболие.
- 19 ч. - приемат се предимно лекарства, облекчаващи състояния като язва, гастрит и други стомашно-чревни проблеми.
- 20 ч. - реакциите към външните дразнители са повишени.
В този час антибиотиците помагат дори когато се приемат в минимални дози. Моментът е добър и за хормонални контрацептиви.
- 20-21 ч. - появява се остро чувство за глад. Психиката е нестабилна, но паметта е отлична.
- в 21 ч. рязък спад в работоспособността на системата на кръвообращението, в това число и сърдечния мускул. Добре е астматиците да си вземат лекарството в този час на деня, за да избегнат сутрешния пристъп.
- 21-23 ч. - максимална активност на съдовата система. Температурата на тялото постепенно се понижава.
- 22 ч. - време е за лекуване на различни алергии, защото сега те се повлияват най-успешно.
- 22-23 ч. - период на общо понижаване на функциите - организмът се пренастройва към нощен режим.
- 23 ч. - организмът иска да спи.
Мерки трябва да вземат хипотониците, защото в тази част на денонощието кръвното рязко спада.
- 24-6 ч. - с пълна сила работи черният дроб, затова човек не трябва да пие алкохол или да яде след полунощ. По това време добрите хормони спят, а лошите - не. Най-добре е всички да са по леглата си.
- 24-1 ч. - пик на псевдопродуктивност у "совите" (появява се чувство за глад).
Всяко лекарство има своя час. Затова изпълнявайте стриктно указанията на лекаря си.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 210

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 220

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ