16 Септември 2025вторник02:20 ч.

Сърбия и Косово са одобрили плана на ЕС

Предстоят преговори как да се изпълнят договореностите между двете страни, които се признават за равностойни

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 1906

Лидерите на Сърбия и Косово мълчаливо са одобрили плана на ЕС за нормализиране на двустранните отношенията в дългосрочен план, заяви дипломат №1 на ЕС Жозеп Борел, който водеше разговорите в Брюксел.

Борел заяви пред репортери, че президентът Александър Вучич и премиерът Албин Курти "се съгласиха, че не са необходими допълнителни обсъждания на предложението на Европейския съюз". Той не даде подробности за разговорите, а каза само, че "ще е необходима още работа" и двамата лидери ще се срещнат отново. На репортерите не бе позволено да задават въпроси.

В отделно изявление Вучич каза, че се е надявал, че ще успеят да се споразумеят за някои компромиси, "но г-н Курти не беше готов за това". От своя страна Курти заяви, че двамата лидери са приели текста, но "сръбската страна не е готова да го подпише".

На добър и еднопосочен път сме към нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия, заяви впоследствие Албин Курти, предаде КосоваПрес. Между Белград и Прищина е постигнато споразумение да не се променя текстът на предложението на ЕС, подкрепено от Германия, Франция, Италия и САЩ, и двете страни ще започнат преговори по плана за изпълнение, пише в. "Коха Диторе".

В Прищина уточниха, че договореният текст е "между страните (Косово и Сърбия), които взаимно се признават за равностойни, а договореността е постигната върху зачитане на суверенното равенство на държавите, на тяхната независимост, автономия и териториална цялост. Договореността гарантира взаимното признаване на документи и държавни символи между Косово и Сърбия, утвърждаването на постоянни мисии и гаранции, че никоя от страните не представлява и не действа от името на другата в международната сфера. Сърбия се задължава да не пречи на членството на Косово в международни организации." 

Премиерът на РСМ Димитър Ковачевски е готов да бъде домакин на следващата среща Вучич-Курти на 18 март. 

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 669

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 684

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 642

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 661

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ