01 Ноември 2024петък02:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ отварят архивите за виетнамската война

40 години, след като знаменитите документи на Пентагона за войната във Виетнам се появиха в американската преса, федералното правителство реши да ги разсекрети напълно

/ брой: 133

автор:Дума

visibility 1715

През 1971 Даниел Ълсберг, бивш сътрудник на Съвета за национална сигурност на САЩ, предаде масиви от секретни документи, засягащи подготовката и воденето на виетнамската война на журналиста от The New York Times Нил Шихън. Публикуването на документите подрони доверието на американската и световната общественост към властите в САЩ и показа, че администрацията на президента Линдън Джонсън (1963-68) съзнателно е водила политика на ескалация на военните действия във Виетнам.
Досието на Пентагона за войната на САЩ във Виетнам в пълния му обем от 7000 страници ще бъде направено обществено достояние.
Първият материал от това досие се появи на 13 юни 1971 г. в посочения американски вестник, а на следващия ден редакцията на вестника получи съдебно разпореждане да преустанови по-нататъшното публикуване на документите. Това беше направено по искане и след натиск на тогавашната администрация на президента Ричард Никсън с аргумента, че се нанася непоправим ущърб на САЩ.
На 19 юни обаче федералният окръжен съд отклони искането на администрацията за забрана на по-нататъшно публикуване на документите. След ожесточен конфликт между адвокатите на вестника и правителството на различни съдебни инстанции Върховният съд на страната реши да разреши на два вестника The New York Times и присъединилия се към него The Washington Post да публикуват документите на базата на първата поправка на Конституцията, гарантираща свободата на печата. Самият Ълсберг беше обвинен в шпионаж и го грозеше 115 години затвор, но на 11 май 1973 г. делото срещу него беше прекратено.
В следващите години "виетнамското досие" на Пентагона нееднократно се публикуваше във вестниците, но както твърдяха историци, тези текстове бяха непълни и редица места бяха неясни, а части напълно засекретени по вътрешнополитически причини. Ълсберг, който навърши скоро 80 години, е убеден в своевременността на разсекретяването на пентагоновските документи и това по неговото мнение говори за разумността на предаването на военните пълномощия, които все по-често се узурпират от изпълнителната власт в ръцете на Конгреса на САЩ. "Струва ми се, че преди 40 години документите на Пентагона продемонстрираха истинната цена на такава практика. Тя се състои в това, че когато вие позволявате на неголяма група хора в изпълнителната власт тайно да взема такива решения, това гарантира "нови Виетнам, Ирак, Либия" и като цяло се явява глупава, безразсъдна и опасна политика", посочва бившият служител на Съвета за национална сигурност.
Ълсберг изрази солидарност със своя по-млад колега бившия военен анализатор Брадли Менинг, който е обвиняван в предаване на документи на сайта WikiLeaks.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ