19 Юли 2025събота09:33 ч.

САЩ пак се обявиха срещу АЕЦ "Белене" и "Балкански поток"

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 1338

САЩ не се отказват от позицията си срещу продължението на руския проект "Турски поток" в България ("Балкански поток") и изграждането на АЕЦ "Белене", тъй като те не осигуряват енергийна диверсификация и сигурност на страната. Освен това руското оборудване за втората ядрена централа е технологично остаряло. В същото време Вашингтон силно насърчава реализацията на газовата връзка между България и Гърция, планирана да осигурява втечнен газ от различни страни, включително от САЩ. Това стана ясно от думите на Франсис Фанън, помощник-държавен секретар в Бюрото по енергийни ресурси към Държавния департамент на САЩ, след срещата му с енергийния министър Теменужка Петкова. Фанън пристигна в София от Гърция, където придружаваше държавния секретар Майк Помпео. Следващата му спирка е Скопие. Помощник-държавният секретар даде да се разбере, че американските санкции срещу газопроводите "Северен поток 2" и "Турски поток", които през октомври трябва да бъдат официално разгледани, ще засегнат продължението на руския газопровод "Турски поток" през българска територия. Това, че българското правителство го нарича "Балкански поток" и твърди, че е част от българската газова инфраструктура, не променя същността на проекта. "Разбирам, че има различия на имената на газопровода, но според нас това не променя факта, че Русия го използва като инструмент. Едно и също нещо е", каза Фанън. 

"Не искаме санкции за никого, това не е нашето намерение като партньори и приятели. Целта ни е промяна на поведението на пазарните играчи, за да има честна и прозрачна търговия, и това е най-доброто за диверсификацията на доставките. Това е най-доброто за всички играчи и ние ще продължим да работим в тази посока", заяви представителят на САЩ. "Нашето виждане за "Белене" е, че търговски и технически този проект не може да доведе до увеличаване на енергийната сигурност на България. Базиран е на остарели технологии, които Русия отказва да използва дори на своя територия. Защо България би искала това? Това е технология, която ще погълне много пари, а България може да се възползва от по-добри възможности", коментира помощник-държавният секретар. По повод заявеното желание на американската "Дженерал Електрик" да участва като доставчик в ядрения проект, той коментира, че това е частна компания и всеки има право да иска да изкара пари.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ