18 Май 2024събота10:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ "разочаровани" от европейските опити за спасение на иранската сделка

автор:Дума

visibility 16

Търканията между САЩ и Европейския съюз по повод санкциите срещу Иран излязоха на показ, след като европейците обявиха плановете си да предприемат мерки в защита на бизнес отношенията си с Техеран в обход на американските санкции, пише електронното издание EURACTIV, цитирано от Агенция Фокус.
Както отбелязва изданието, размяната на реплики е върнала спомените от скандала през 2003-а година за инвазията в Ирак, когато САЩ разкритикуваха европейците, които на свой ред дадоха ясно да се разбере, че няма да се откажат от дипломатическия си подход.
Великобритания, Франция и Германия, заедно с Русия и Китай, направиха безуспешни усилия да убедят президента на САЩ Доналд Тръмп да остане в ядреното споразумение с Иран, припомня базираната в Брюксел медия и посочва, че в началото на ноември ще влезе в сила най-тежкият санкционен пакет срещу Техеран, свързан с енергетиката.
След разговорите в понеделник с външния министър на Иран Мохамед Джавад Зариф, върховният представител на ЕС по политиката на сигурност и външните работи Федерика Могерини обяви, че европейците ще основат „дружество“, чрез което да минават финансовите транзакции между европейските компании и Иран, без да минават през „скенера“ на Вашингтон. Тя настоя, че споразумението за ядрената програма на Техеран е от глобално значение и отбеляза, че Иран изпълнява всички ангажименти, поети с договора.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео, в изказване пред „група за натиск“, както я определя EURACTIV, в кулоарите на ежегодното Общо събрание на ООН в Ню Йорк, заяви,че е „разтревожен и дълбоко разочарован“ от изявлението на Съюза. „Това е една от възможно най-контрапродуктивните мерки за регионалния и глоблания мир и сигурност“, подчерта американският дипломат в реч, прекъсвана на няколко пъти от антивоенни демонстранти.
„Като запазвате приходите на режима, вие циментирате позицията на Иран като най-голямата държава - спонсор на тероризма“, добави държавният секретар и предположи, че „корумпираните аятоласи“ и елитния Корпус на стражите на ислямската революция (КСИР) трябва да „се смеят тази сутрин“.
Джон Болтън, съветникът по национална сигурност на Белия Дом, се подигра на ЕС за липсата на детайли около планирания механизъм.
„Европейският съюз е силен на думи и слаб в изпълнението им“, заяви политикът по време на конференция. „Нямаме никакво намерение да позволяваме на Европа, или който и да е друг, да заобикаля санкциите ни“.
Той също отправи неприкрити заплахи към лидерите на Иран: „Ние наблюдаваме и ще дойдем за вас“.
„Ако се разправяте с нас, или нашите партньори, ако вредите на нашите граждани, ако продължите да лъжете и заблуждавате, ще си платите скъпо“, отсече Болтън, но същевременно отрече САЩ да искат да свалят режима.
Враждата се пренесе и на трибуната на Общото събрание при изказванията на Тръмп и иранския президент Хасан Роухани, които имаха диаметрално противоположни послания, отбелязва EURACTIV.
Американският лидер посочи, че САЩ са решени да действат, ако трябва и сами и призова всички държави да изолират Иран – чиито врагове, Саудитска Арабия и Израел, са близки до неговата администрация, пише изданието.
Роухани, от своя страна, изрази съжаление, че сделката, договорена при предходния американски държавен глава Барак Обама, е станала „играчка“ във вътрешната политика на САЩ и обвини американския президент, че иска да свали правителството му.
Тогава се включи и президентът на Франция Еманюел Макрон с призив за съхраняване на търговията с петрол с Иран, защото това би допринесло за по-ниските цени на нефта и за постигането мир.
„Какво ще донесе реално решение на ситуацията в Иран и какво вече успя да я стабилизира? Правото на силния? Едностранният натиск? Не!“ – заяви френският лидер в хода на речта си. Той бе категоричен, че ядреното споразумение поставя западните сили в по-силна позиция по отношение на опасенията, изразени от Вашингтон, включително и за иранската подкрепа за групировките „Хамас“ и „Хизбулла“.
Европейците подчертават ясните доклади на ООН, че Иран изпълнява задълженията си по ядрената сделка, във връзка с които ограничи до голяма степен ядрената си подкрепа, в замяна на отмяна на санкциите срещу страната.
Министърът на външните работи на Германия Хайко Маас заяви пред журналистите, че има „силно единство“ с Иран за минимизирането на последствията от американските санкции.
Независимо от това, отбелязва EURACTIV, знакови европейски компании, включително френският енергиен гигант TOTAL, германският автопроизводител Даймлер и други вече обявиха, че изоставят инвестициите си в Иран, за да избегнат санкциите на САЩ.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ