03 Ноември 2025понеделник15:03 ч.

САЩ вдигнали мерника на ЕС заради ГМО

Американското посолство в Париж искало наказателен списък на страните против генномодифицираните култури

/ брой: 3

автор:Дума

visibility 1135

Американското посолство в Париж е посъветвало Вашингтон да започне търговска война срещу всяка страна от Европейския съюз, която се противопостави на отглеждането на генномодифицирани култури. Това става ясно от нови разкрития на "Уикилийкс", публикувани от британския вестник "Гардиън".
В отговор на действията на Франция от края на 2007 г., целящи забраната на ГМО царевицата на компанията "Монсанто", посланик Крейг Стейпълтън е посъветвал щатските власти да накажат ЕС и особено държавите, които са се противопоставили на въпросните култури. Гардиън припомня, че Стейпълтън е приятел и бизнес партньор на бившия американски президент Джордж Буш.
"Парижкият екип препоръчва да се изготви наказателен списък, който огорчава членовете на ЕС, тъй като това е колективна отговорност. Особено внимание трябва да се обърне на най-тежките случаи", се казва в секретната дипломатическа грама.
"Списъкът трябва да е добре обмислен, а не порочен и трябва да може да се поддържа в дългосрочен план, тъй като не бива да очакваме победата да дойде бързо. Така ще стане ясно, че сегашният курс има реална цена и ще струва интересите на ЕС, а и може да помогне за укрепването на европейските гласове в полза на биотехнологиите", подчертава Стейпълтън, който заедно с Буш притежава базирания в Сейнт Луис бейзболен отбор "Тексас Рейнджърс" през 90-те.
Както "Гардиън" отбелязва, в други разсекретени от "Уикилийкс" документи става ясно, че американски дипломати по целия свят са уличени в лансиране и покровителсване на генномодифицираните култури като стратегическа за правителството цел и търговски императив. Според изданието много католически епископи в развиващите се страни са били категорично против спорните ГМО, но САЩ са оказали особен натиск на съветниците на папата. Така, според американското посолство във Ватикана, е била спечелена широката подкрепа на светия отец конкретно за лобиране в Кения. Според документите Бенедикт XVI е "за" генномодифицираните култури и са правени постъпки той да обяви позицията си официално. Американските дипломати са категорични, че чрез подкрепата на Ватикана ще повлияят на общественото мнение в голяма част от Европа и развиващите се страни.
От секретния документ става ясно още, че Испания си е партнирала със Съединените щати по въпросите на биотехнологиите, като Вашингтон е оказвал натиск на Брюксел да не бъде затягано законодателството в тази област. В една от грамите на американското посолство в Мадрид се споменава: "Ако Испания се провали, същото ще последва и в цяла Европа."

Данък "Дивидент" става 10 на сто

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 205

Заплатите ще са с ръст над инфлацията

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 205

Велиана Христова бе удостоена със специална награда на БАН

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 205

Близки на жертви на катастрофи протестираха

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 205

Рязко поскъпват зеленчуци в сезона на туршиите

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 205

Падат приходите на "Български пощи"

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 205

"Револют" спира да работи с левове от 17 декември

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 205

„Евронюз“: Страните от ЕС ще плащат заемите на Киев

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 205

В РСМ освиркаха Величкович - пяла с българския флаг

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 205

Гърците все повече търсят стоки втора употреба

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 205

Накратко

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 205

Смисълът от властта

автор:Александър Симов

visibility 266

/ брой: 205

Венецуелският пъзел на Путин

автор:Юри Михалков

visibility 281

/ брой: 205

Будителството - жива сила

visibility 249

/ брой: 205

Не говорим за "Лукойл", а за "Нефтохим Бургас"!

visibility 273

/ брой: 205

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ