03 Декември 2025сряда02:33 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Кристиан Вигенин:

Съветниците ни зачеркнаха борбата на БСП да смени модела ГЕРБ в София

Отказахме предложението да участваме в националната сглобка, защото това е принципната позиция, заяви зам.-председателят на НС и на БСП

/ брой: 29

автор:Дума

visibility 1050

„Националното ръководство на БСП свали доверието си от общинските съветници в София. Това, което се случи, можеше да се случи и без гласовете на БСП – без да се нарушава политиката на партията и да се правят безпринципни компромиси. Това е удар по цялата партия и каквито и да са обясненията, няма как това да остане без последствия". Това заяви“ зам.-председателят на БСП и на НС Кристиан Вигенин в тв ефир. Според него би било полезно да се създаде експертна група, която да следи всяко едно решение на Столичния общински съвет оттук нататък.
„Съветниците от БСП се оказаха първо в коалиция в подкрепа на председател от ПП-ДБ-СС, след което внезапно се оказаха в една друга коалиция за разпределяне на местата в комисиите. Нямам никакво съмнение, че тази коалиция, която те наричат некоалиция, по примера на случващото се на национално равнище, ще продължи да функционира по подобен начин вече с друг тип решения“, посочи Вигенин. Той припомни, че политиката "всички на масата“ е характерна за СОС още от 90-те години и е имало  дълга борба за промяната на този модел.
 „Това беше зачеркнато не само от съветниците от БСП, а от всички, които се включиха. Какво мотивира съветници, които са получили доверието на софиянци за една друга политика, да се окажат в друг отбор – не мога да си го обясня по друг начин, освен някакви поети ангажименти“, коментира Вигенин.
По думите му въпросът е принципен, а не на разпределяне на порции. Той обърна внимание, че на национално равнище БСП е имала предложение да бъде част от сглобката, но е отказала, защото принципната позиция е да защитава своите политики като опозиция.
 „В София партията е разделена. Една малка част подкрепят това, което се случи, но получихме много обаждания, декларации, позиции и искания за по-категорични мерки. Ще преценим как да реагираме. Градската организация трябва да поеме отговорност за ситуацията. Предстои да видим дали ще се разграничи от общинските си съветници, както направи националното ръководство“, поясни Вигенин. Той отбеляза, че ПП-ДБ-СС и ГЕРБ са имали мнозинство да управляват столицата заедно, както го правят на национално равнище, но това е добре планирана акция на ГЕРБ да изолират ПП-ДБ-СС.
„ГЕРБ ще си оставят кадрите, които трябваше да бъдат сменени. Няма и да има преглед на ситуацията в Столична община, защото там се формира едно различно мнозинство – нещо, което стана с подкрепата на съветниците на БСП, което е абсолютно недопустимо“, категоричен е Вигенин.
"Воденият на национално равнище дебат не е отговорен към българските граждани, защото това не е дебат как да се подобри външната политика на България, а кой да застане на позицията външен министър. Това е един чисто партиен спор кой да има тази позиция, защото тя дава възможност за широки външнополитически контакти“, коментира Вигенин. "Нито позициите на министър-председател и външен министър трябва да бъдат съчетавани, нито  акад. Денков има познанията и опита да бъде ефективен външен министър. Заплахите, че заради външния министър ще съборят правителството, звучат като буря в чаша вода. Занимават публиката с кадрови въпроси, вместо да говорим за политика. Очаквам все пак те да отчетат какво са свършили във външната политика и във всичко останало“, каза Вигенин.
 "В БСП тече подготовка за предстоящите европейски избори. Нашата цел е да затвърдим и надградим добрите резултати от местния вот. Ако изборите се окажат 2 в 1, не е толкова сложно да направим така, че подготовката за евроизборите да се разшири. Не се притесняваме от национални избори, може би е дошло времето за тях", заключи Вигенин.

Шаранът стига до 14 лева за килограм

автор:Дума

visibility 970

/ брой: 226

Отменят забраната за износ на дизелово гориво

автор:Дума

visibility 1203

/ брой: 226

"Магазин за хората" тръгва в 70 обекта в Пловдивско с над 45 стоки

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 226

Опашка пред БНБ за стартовите комплекти с български евромонети

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 226

Гърция блокирана от гневни фермери

автор:Дума

visibility 1024

/ брой: 226

Антифашисти проведоха шествия в Хърватия

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 226

Има "още работа" след преговорите САЩ-Украйна

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 226

Накратко

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 226

Подмяна и лъжи

автор:Александър Симов

visibility 953

/ брой: 226

Безработни

автор:Барбара Пейчинова

visibility 953

/ брой: 226

Дарения за милионер, с усещане, че така се бори мафията

visibility 1009

/ брой: 226

Малко шум за вътреболничните инфекции

visibility 860

/ брой: 226

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ